Гърците и българите са най-големите пушачи в Европа
Борбата срещу тютюнопушенето не е спечелена
В навечерието на Световния ден без тютюнев дим, 31 май, Европейската комисия публикува проучване на Евробарометър за отношението на европейците към тютюневите изделия. Според публикуваните данни българите и гърците са най-големите пушачи в Европа.
Проучването, в което са взели участие 28 000 човека от различни социални и демографски групи, показва тенденция към намаляване на тютюнопушенето в Европа. Общият спад спрямо 2012 г. е 2%, като най-голямото намаление с 4% е сред младите хора между 15 — 24 г. (25 % спрямо 29 %).
Най-малко пушачи има в Швеция (11 %) и Финландия (19 %), а най-много — в Гърция (38 %) и България (35 %).
Европейският комисар по здравеопазването и безопасността на храните Витянис Андрюкайтис подчерта, че средната възраст, на която европейците пропушват, остава без промяна, а именно 17,6 г.
„Данните показват, че борбата срещу тютюнопушенето не е спечелена, особено сред младите хора. Неприемливо е тинейджърите в Европа да продължават да са привлечени от тютюнопушенето. Основна цел на Директивата за тютюневите изделия е тези опасни продукти да не са заблуждаващо привлекателни за младите хора. Поради това с нея са забранени вкусово-ароматните качества, които прикриват острия вкус на тютюна, както и пакетите с тънки цигари и пакетите с под 20 цигари. Освен това съгласно тази директива здравните предупреждения, състоящи се от снимка и текст, трябва да покриват 65% от опаковката“, заяви Андрюкайтис.
Електронни цигари
Що се отнася до опитите за отказване, 59% от пушачите са се опитвали, като 19% са се опитали през последните 12 месеца. По отношение на електронните цигари, 12% от европейците са ги пробвали в сравнение със 7% през 2012 г. Около 67% заявяват, че са прибягнали до тях в желанието си да намалят или откажат тютюнопушенето. Въпреки това само 14% от лицата, консумиращи електронни цигари, са могли да откажат тютюнопушенето, което означава, че те не са особено ефективен начин за отказване на пушенето.
Проучването на Евробарометър показва някои интересни данни за електронните цигари, които са относително нов продукт. Въпреки че 12% от европейците са ги пробвали, понастоящем 2% ги консумират. Тези стойности са се увеличили значително от 2012 г. насам (съответно 7% и 1%). Въпреки че по-скоро европейците започват да консумират електронни цигари, за да намалят или спрат тютюнопушенето (67%), само 21% от пушачите са могли да ограничат по този начин цигарите, а 14 % са преустановили да пушат.
Излагането на тютюнев дим
Излагането на тютюнев дим в барове и ресторанти продължава да намалява. Само 12% са заявили, че са били изложени на тютюнев дим в заведения за хранене през изминалата година (спад от 14% през 2012 г.), а този процент е 25 за питейните заведения (намаление от 28% през 2012 г.). Освен това 73% от работниците в Европа рядко или никога не са били изложени на тютюнев дим на работното си място.
Реклама
Около 40% от респондентите са наблюдавали реклами или промоции на тютюневи изделия през последните 12 месеца, по-конкретно в местата за продажба (39%) и на билбордове или плакати на обществени места (30%).
Тютюнопушенето, на което се дължат около 700 000 смъртни случаи годишно, е най-честата предотвратима причина за смъртност в Европа, припомнят от институцията.