Газовата връзка с Гърция пак се отлага въпреки обещанията на Борисов
Фирмата изпълнител е поискала удължаване на срока, въпреки че преди два месеца нямаше такива изгледи
Интерконекторът между Гърция и България, по който страната ни трябва да получава договорените количества газ от Азербайджан, няма да е готов до средата на следващата година. Това обяви председателя на енергийния регулатор Иван Иванов на заседание днес. По думите му, цитирани от БНР, КЕВР е дала съгласие по искането на изпълнителя ICGB за удължаване на срока за въвеждане в експлоатация на газовата връзка до 30 юни 2022 г.
Припомняме, че само преди три месеца бившият премиер Бойко Борисов обеща интерконекторът да стане факт до края на годината.
„Toвa e гaзoвaтa ни мaгиcтpaлa c Гъpция, пaндeмиятa я зaбaви мaлĸo, нo пocтигнaxмe cъглacиe c гpъцĸитe ни пapтньopи, чe тaзи гoдинaтa тя тpябвa дa бъдe пycнaтa в тъpгoвcĸa eĸcплoaтaция. Можем да спорим много по забавянето, но тази година искам да стане газопроводът“, посочи по време на инспекцията Борисов. Тогава той получи уверение от фирмата изпълнител, че до края на годината тръбите ще са под земята и по тях ще върви газ.
Като цяло пускането на интерконектора в експлоатация се отложи на няколко пъти. Стартът на изграждането му бе даден на 22 май 2019 г. Но проектът опитва да стартира повече от десет години, но заради липса на финансиране постоянно се бавеше. Предишният краен срок за завършване, обещан отново от Борисов, беше 2018 г.
Гaзoпpoвoдът щe ce cвъpжe c гpъцĸaтa нaциoнaлнa гaзoпpeнocнa cиcтeмa и Tpaнcaдpиaтичecĸия гaзoпpoвoд (ТАР) в paйoнa нa Koмoтини (Гъpция) и c бългapcĸaтa нaциoнaлнa гaзoпpeнocнa cиcтeмa в paйoнa нa Cтapa Зaгopa. Texничecĸият ĸaпaцитeт e oт 3 дo 5 млpд. ĸyб. м гoдишнo. Oбщaтa cтoйнocт нa пpoeĸтa e 220 млн. eвpo. Целта на връзката е да осигури алтернатива на руския газ по различен маршрут и от различни източници.
Припомняме, че наречения от бившия премиер "Балкански поток" бе завършен в рамките на една година, а правителството без проблем намери за него около 3 млрд. лв. Тръбата на българска територия реално свързва "Турски поток" между Турция и Сърбия и ще пренася газ за Западна Европа. България ще получава само транзитни такси, които обаче ще могат да изплатят проекта след повече от две десетилетия. Освен това тръбата обслужва основно Русия, която я резервира на 90%, като дори строителите бяха руснаци.
По време на заседанието КЕВР обсъжда и поскъпването на природния газ от юни с 13%. От „Булгаргаз“ посочиха, че поскъпване на синьото гориво се очаква през юни заради ремонт на „Турски поток“ в руско-турската му част между 22 и 28 юни. Това ще спре доставките на руски газ за Балканите и според изпълнителния директор на „Булгаргаз“ Николай Павлов ще доведе до недостиг на газ в региона и съответното повишаване на цените у нас. Окончателното решение за цените на газа ще бъде взето на 1 юни след финалните разчети на „Булгаргаз“.