Газовите проблеми изправят Европа пред студена зима
Русия сви драстично доставките по ключови газопроводи, а технически проблеми в САЩ спряха голяма част от корабите за континента
Възможностите на Европа за попълване на запасите си от природен газ, за да се избегне зимна енергийна криза, стават все по-малки. Причината за тези мрачни очаквания са свързани с намалените доставки от Русия и САЩ, което води до по-високи цени за клиентите на континента, пише WSJ.
Руската „Газпром“ заяви, че потоците през газопровода „Северен поток“ към Германия ще намалеят допълнително, което се случва само ден, след като вече намали износа по тръбата с 40%. Държавният енергиен гигант заяви, че поради забавяне на поддръжката е изключил още един турбинен двигател в компресорната станция „Портовая“, която изпомпва газ през подводния тръбопровод.
Освен това, по отношение на търговците на газ, които вече са на ръба поради войната в Украйна, „Газпром“ в сряда намали обема на изпращаните количества до Италия с 15% в сравнение с вторник. Италианската газова и петролна компания Eni E, най-големият вносител на руски газ в страната, заяви, че „Газпром“ не е дал обяснение за съкращаването.
Газпром не отговори на искането за коментар от WSJ.
Референтните европейски цени на газа скочиха с 24% в сряда до 120.33 евро за мегаватчас, тъй като търговците калкулират заплахата за доставките. Пазарът се повиши с 52% през последната седмица, изтласквайки цените до ниво, четири пъти по-високо отпреди година. В сряда фючърсите за природен газ в САЩ поскъпнаха с 3.2%, за да се установят на 7.42 долара за милион британски топлинни единици, след спад от 16% във вторник.
„Северен поток“, който транспортира газ под Балтийско море до Германия, е основният канал за производство на електроенергия, отопление и промишлено гориво в Европа. По-малкият внос през тръбата и по отделни маршрути до Италия усложняват стремежа на континента да запълни газовите си хранилища до есента. Европейският съюз има за цел да ги напълни до 80% от капацитета си до ноември.
Ако не се направи това, съществува риск от покачване на цените и потенциални спирания в части от икономиката, когато търсенето се вдигне рязко заради ниските температури. Високите цени вече предизвикват проблеми в европейската икономика, която е настроена да работи с евтина руска енергия, което подхранва рекордната инфлация в еврозоната и кара някои индустриални компании да затворят.
След нахлуването в Украйна Европа обеща да сложи край на зависимостта си от руските изкопаеми горива до 2027 г., да забрани руските въглища и да свие повечето покупки на руски петрол до края на годината. Газът е по-труден за подмяна, защото по-голямата част от него пристига по тръбопровод, а не с кораби.
Въпреки войната в Украйна през последните месеци континентът постигна напредък в пълненето на пещерите с природен газ, подпомогнат от притока на LNG от САЩ и по-ниското търсене на гориво в Китай. Европа се въздържа от налагане на санкции срещу руския газ, а Москва се въздържа от свиване на доставките в момент, когато руската икономика е особено зависима от приходите от изкопаеми горива.
Усилията на Стария континент да се запаси с газ обаче се сблъскаха с редица неуспехи през последните дни. „Газпром“ заяви във вторник, че ще намали обема на газа, доставян през „Северен поток“, тъй като западните компании отказват да поддържат руските съоръжения. В сряда компанията заяви, че потоците ще намалеят още повече, до максимум 67 млн. куб. м на ден.
Това е с 60% по-малко от доставяните ежедневно преди войната 167 млн. куб. м. „Газпром“ обяви, че намалението влиза в сила в сила в 1:30 ч. в четвъртък. Миналата година „Северен поток“ представляваше половината от руските доставки на газ за ЕС.
Намаляването на доставките за Италия, третата по големина икономика в еврозоната, представлява друга заплаха. Страната беше силно зависима от руския газ преди нахлуването в Украйна, задоволявайки около 40% от нуждите си с газ от Москва.
Рим се опитва да намали тази зависимост. Вносът от Русия е намалял с три четвърти от март, а общият внос е до голяма степен непроменен, според данни на Snam SpA, която управлява основната газоразпределителна мрежа на Италия.
Италианският премиер Марио Драги и външният министър Луиджи Ди Майо, често придружени от главния изпълнителен директор на Eni, обикалят Африка от началото на войната в търсене на сделки за увеличаване на доставките от Алжир, Мозамбик, Ангола и другаде. Този месец Snam закупи плаващ терминал за регазификация на втечнен природен газ, който ще заработи след около година. Второто плаващо съоръжение се очаква да влезе в експлоатация през 2024 г.
В близко бъдеще обаче се очакват намалени доставки на втечнен природен газ от САЩ заради пожар в голям терминал за износ на втечнен природен газ в Тексас. Freeport LNG, собственикът на съоръжението, заяви във вторник, че се стреми към частично рестартиране след 90 дни, но няма да може да работи с пълен капацитет до края на тази година.
Съоръжението Freeport осигуряваше на Европа 30 млн. куб. м газ на ден през май, покривайки 2.5% от търсенето на континента, според анализатори от Rystad Energy. Това е около една пета от капацитета за износ на втечнен природен газ от САЩ, казаха анализатори от Jefferies.
Около 70% от износа на втечнен природен газ на завода през тази година е насочван към Европа, тъй като азиатските купувачи препродават товари, които са се съгласили да купят, на континента, където цените са били по-високи, добавят анализаторите на банката.