ГБС изгради най-голямата мебелна фабрика в Ямбол
Сградата е на бившата тъкачна фабрика „Тунджа“, която е строена през 60-те години на миналия век
Инж. Петър Петров, ръководител строителни обекти в „Главболгарстрой“ АД:
Инж. Петър Петров e ръководител строителни обекти в „Главболгарстрой“ АД. Отговаря за цялата строителна дейност – от проектирането до реализирането на строителните проекти. През годините е работил по реализацията на ключови за „Главболгарстрой“ обекти. Част от тях са: ръководител на екипа за изпълнение на строителството „Рехабилитация на гаров комплекс Централна гара София“; ръководител на екипа за проектиране „Транспортен възел Лъвов мост“; ръководител проект „Рехабилитация на настилките на Пристанище Варна Запад” гр. Девня; ръководител проект „Рехабилитация на железопътната инфраструктура Пловдив – Бургас”.
Работи в компанията от 2012 г.
Наскоро ГБС завърши и производствената база на компанията „Ви Джи Глобал“ ЕАД, произвеждаща „Мебели Виденов“, намираща се в Ямбол. Какво отличава проекта от всички останали в града, разказва инж. Петров.
Г-н Петров, бившата тъкачна фабрика „Тунджа“ в Ямбол се превърна в модерна производствена база на компанията, произвеждаща „Мебели Виденов“. Реализацията на проекта е Ваше дело. Каква е площта, която заема предприятието, и какви са основните преимущества на проекта?
Сградата е на бившата тъкачна фабрика „Тунджа“, която е строена през 60-те години на миналия век. Площта на фабриката е 155 декара, а иначе застроената със складовите площи е 52 декара. Има производствена мощност корпусна мебел първи етап, производствена мощност корпусна мебел втори етап. Това общо е около 20 декара. Има производство на мека мебел и индивидуално производство, които също са около 26 декара. Отделно има и битова сграда, където има съблекални. Там са шивачките, има и санитарни помещения.
В крайна сметка, ние запазихме старата конструкция и я реновирахме. Направихме нова хидроизолация на покривите. Изградихме чисто нова дъждовна канализация и нова стоманобетонова настилка. Изпълнихме и всички инсталации. Отделно, около 21 декара направихме вертикална планировка. Това са вътрешнозаводски пътища, изпълнени с павета за тежко натоварване. Разбирайте тирове за доставка на материали и извозване на готовата продукция.
Каква е стойността на инвестицията?
Общата стойност на инвестицията е около 50 млн. лв. Тук е включено и оборудване, и машините на компанията, не само строителството, което ние изпълнихме.
Какво друго отличава производствената база от останалите в Ямбол?
С тази база компанията „Ви Джи Глобал“, произвеждаща „Мебели Виденов“, става най-големият работодател в Ямбол, а производственият капацитет се увеличава с 30%. За компанията работят около 1300 души. Фабриката работи на двусменен режим. В нея се произвеждат корпусна мебел, мека мебел и мебели индивидуално производство.
Предвид зелените цели на все повече компании и желанието за енергийна ефективност, какви материали са вложени в сградата?
В сградата са вложени само европейски материали. Инсталирани са около 12 хил. броя енергоспестяващи LED тела, които да осветяват работните помещения.
Какви бяха основните предизвикателства при реализацията на проекта?
Основното предизвикателство за изпълнение на проекта беше краткият срок. Когато подписахме договора през март 2021 г., ние имахме само година и половина за изпълнението на проекта. Беше разделен на две фази. Половин година имахме за реализацията на първия етап, защото компанията „Ви Джи Глобал“ имаше поръчани машини от Италия. Трябваше да им осигурим във възможно най-кратки срокове място, за да бъдат монтирани. Не можеше да стоят навън. За щастие се справихме и изпълнихме проекта в срок.
Лесно ли се стиковат желанията на клиента с възможностите на строителството, особено когато става въпрос за реализацията на производствена база от такъв мащаб?
Това беше голямо предизвикателство за нашия екип, защото желанията на възложителя при нас винаги са закон. Благодарение на добрата стиковка на моя екип и на екипа на „Ви Джи Глобал“, постигнахме този добър резултат и изпълнихме сградата в срок.
Заради пандемията и войната в Украйна строителните материали поскъпнаха доста. Вие срещате ли проблеми и непредвидени разходи заради това?
Ние се справяме с растящата инфлация и със сроковете на доставки, тъй като договаряме единични цени за целия проект и ги авансираме. Така нашите контрагенти и доставчици стават наши партньори в изпълнението на обекта. Ние запазваме количества и така успяваме да запазваме и цената. Има материали обаче, при които това не е възможно. Например бетоновите изделия. Там няма как да авансираш напред бетон. Може да поръчаме един кораб с 300 тона армировка и така за цялата сграда или завод да я подсигурим. Бетонът обаче е най-големият проблем, защото с него няма как това да се случи.