ГЕРБ и „Продължаваме промяната“ са изравнени, Радев печели близо 50%
Резултатите на социолозите са само от гласуването в България, гласуването в чужбина ще определи победителя
Първи екзитполове:
Разликата между ГЕРБ и „Продължаваме промяната“ е изключително малка – под 1 пункт, показва екзитполът на "Алфа рисърч". Става въпрос за 0.7 пункта в полза на партията на бившия премиер на България Бойко Борисов. Тук обаче трябва да се има предвид, че не се включват гласовете от чужбина, които на изборите на 4 април и 11 юли бяха в полза на т.нар. партии на промяната. Така в крайна сметка разликата между двете формации на върха ще бъде от порядъка на едва няколко хиляди гласа.
По данни от "Алфа рисърч" ГЕРБ-СДС са получили 24.8% от гласовете, а „Продължаваме промяната“ – 24.1%. Припомняме, че социологическите проучвания преди изборите показваха значително по-голяма разлика между двете формации.
На трето място се нарежда БСП с 13.7%. За четвъртото място, според екзитпола, спорят формацията на Слави Трифонов – „Има такъв народ“, която бе победител на 11 юли, и „Движението за права и свободи“. Тук отново трябва да се посочи, че с гласовете от чужбина ИТН вероятно ще си осигури предимство.
На шесто място в парламента се очаква да влезе „Демократична България“ с 7.8% от вота. На границата за влизане в Народното събрание остава „Възраждане“. „Изправи се.БГ! Ние идваме“ на Мая Манолова и Николай Хаджигенов по всяка вероятност ще остане извън 47-мия парламент, подобно на ВМРО с 1.29%.
Екзитполовете при президентските избори показват, че Румен Радев и Анастас Герджиков ще се изправят един срещу друг на втори тур следващата седмица. Настоящият държавен глава Радев води убедително с 49.1% от гласовете, но не успява да достигне 50% от вота. Избирателната активност също е под 50%, за да има шанс да спечели втори мандат още днес.
Герджиков пък печели 26.5% от гласовете, следван от кандидатът на ДПС Мустафа Карадайъ с 9.8% и Лозан Паанов с 5.06%. С 4.5% остава кандидатът на „Възраждане“ Костадин Костадинов.
Според предварителните данни изборите 2 в 1 са поставили нов антирекорд по отношение на избирателната активност, като тя се очаква да е около 40% с между 2 и 5 пункта под активността от 11 юли и с 10 пункта под активността от 4 април.