Германия навлезе в рецесия
Икономиката на страната се свива в периода януари-март 2023 г.
Германската икономика се свива през първото тримесечие на 2023 г. в сравнение с предходните три месеца, показват данни на статистическата служба в четвъртък. Това е сигурен знак, че страната навлиза в рецесия, предава Reuters.
Брутният вътрешен продукт е намалял с 0.3% за тримесечието, коригиран спрямо цените и календарните ефекти. През последното тримесечие на 2022 г. спадът бе 0.5%Рецесията обикновено се определя след две последователни тримесечия на свиване.
Предварителни прогнози сочеха за стагнация на БВП през първото тримесечие и Германия, заобикаляща рецесията. На годишна база БВП спада с 0.5%, коригиран спрямо ценови и календарни ефекти.
Под тежестта на огромната инфлация германският потребител падна на колене, повличайки цялата икономика със себе си“, каза Андреас Шойерле, анализатор в DekaBank.
Потреблението на домакинствата е намаляло с 1.2% на тримесечна база след ценови, сезонни и календарни корекции. Правителствените разходи също намаляха значително с 4.9% спрямо тримесечието.
Топлото зимно време, възстановяването на индустриалната активност, подпомогнато от повторното отваряне на Китай, и облекчаването на търканията във веригата за доставки не бяха достатъчни, за да извадят икономиката от опасната зона на рецесия“, каза глобалният ръководител на макросектора на ING Карстен Бжески.
За разлика от това, инвестициите са нараснали през първите три месеца на годината след слабата втора половина на 2022 г. Инвестициите в машини и оборудване са се увеличили с 3.2% в сравнение с предходното тримесечие, докато инвестициите в строителството са нараснали с 3.9% на тримесечие. Износът е нараснал с 0.4%, докато вносът е спаднал с 0.9%.
Огромното покачване на цените на енергията се отрази на зимното полугодие“, каза главният икономист на Commerzbank Йорг Кремер.
Рецесията не можеше да бъде избегната и сега въпросът е дали ще има възстановяване през втората половина на годината.
Поглеждайки отвъд първото тримесечие, оптимизмът в началото на годината изглежда е отстъпил място на усещане за реалност“, каза Бжески от ING.
Спадът в покупателната способност, изтънелите портфейли с индустриални поръчки, агресивното затягане на паричната политика и очакваното забавяне на икономиката на САЩ са аргументи в полза на слабата икономическа активност.
След влошаването на бизнес климата на Ifo в сряда, всички ключови водещи индикатори в производствения сектор вече падат, каза Кремер от Commerzbank.
Германската Бундесбанк обаче очаква икономиката да нарасне умерено през второто тримесечие, тъй като възстановяването на индустрията повече компенсира стагниращото потребление на домакинствата и спада в строителството, сочи месечен икономически доклад, публикуван в сряда.