Германия спечели Intel със субсидии за 10 млрд. евро
Американският производител на чипове се е съгласил да построи завода си в страната, като ще вложи приблизително 30 млрд. евро
Германия ще предостави на американския производител на чипове Intel Corporation 10 милиарда евро субсидии за планираната си фабрика в Магдебург. Това каза пред Reuters източник, запознат с въпроса, слагайки край на месеци разговори за проект, който се очаква да струва около 30 милиарда евро.
Под ръководството на главния изпълнителен директор Пат Гелсингер Intel инвестира милиарди в изграждането на заводи на три континента, за да възстанови господството си в производството на чипове и да се конкурира по-добре с AMD, Nvidia и Samsung.
Сделката в Германия e третата голяма инвестиция на Intel, обявени в рамките на четири дни, след завод за чипове за 4.6 милиарда долара в Полша и фабрика за 25 милиарда долара в Израел.
Intel планира да инвестира около 30 милиарда евро в завода в Магдебург, каза източникът на Reuters.
Сделката за завода ще бъде подписана още в понеделник, като на церемонията ще присъстват както канцлерът Олаф Шолц, така и главният изпълнителен директор на Intel Пат Гелсингер, се казва в изявление на канцлерството.
Шолц заяви, че неговото правителство работи върху инвестиционни проекти, които ще превърнат Германия в едно от водещите места в света за производство на полупроводници.
Както Съединените щати, така и Европа се опитват да привлекат големи индустриални играчи чрез комбинация от държавни субсидии и благоприятно законодателство, като Берлин се притеснява да не загуби привлекателността си като място за инвестиране.
Германското правителство вложи милиарди евро под формата на субсидии, за да примами технологичните компании в Германия на фона на нарастващата тревога за нестабилността на веригата на доставки и зависимостта от Южна Корея и Тайван за чипове.
В момента Берлин преговаря и с тайванската TSMC и шведския производител на батерии за електрически превозни средства Northvolt за създаване на производство в Германия, след като вече убеди Tesla да построи първата си европейска гигафабрика там.
Производителят на чипове миналата година обяви планове за изграждане на голям комплекс за чипове в Германия, заедно със съоръжения в Ирландия и Франция, тъй като се стреми да се възползва от облекчените правила за финансиране и субсидии на Европейската комисия, докато ЕС се опитва да намали зависимостта си от доставките от САЩ и Азия.
Все още не е уточнен точният размер на инвестицията.
Гелсингер каза пред Reuters в петък, че разликата между това, което Германия е предложила, и това, от което се нуждае Intel, е твърде голяма, но той очаква да има споразумение, добавяйки, че искането му е да бъде конкурентоспособен по отношение на разходите.
Загубихме тази индустрия в Азия, трябва да сме конкурентоспособни, ако искаме да я върнем“, каза той, добавяйки, че общата инвестиция за завода ще бъде „десетки милиарди долари“.