Германия все още е разделена от „Берлинска стена“
Доклад за социално-икономическото развитие в страната показва, че Германия все още е разделена, но този път икономически
~ 2 мин.
30 години минаха от падането на Берлинската стена, разделяща Източна от Западна. Оказва се обаче, че тази разделителна линия, макар да липсва физически към днешна дата, тя съществува от икономическа гледна точка, пише Die Welt.
По-голямата част от социалните и икономически проблеми в страната са в Източна Германия, наричана преди 9 ноември 1989 г. Германска демократична република (ГДР) и управлявана от Съветския съюз. Общините в тази част на страната сега са затрупани със заеми заеми, а избирателната активност е много ниска. В тези части се забелязва значителен отлив на младото населени, както и понижаване на продължителността на живот.
Германия е разделена на 5 категории спрямо своето икономическо развитие, пише Die Welt. В първата категория са динамичните големи и средни градове, чието население е около 23 млн. души. Икономически те са много над средното ниво, а по-голямата част от жителите им са висококвалифицирани. Там се отчита нарастване на населението, а доходите на работещите са много над средните за страната. Те дори са пренаселени, тъй като големите и развити компании са именно там.
Във втората категория са включени районите около най-големите градове в страната. Те са с общо население около 14 млн. души, средната продължителност на живот е 82 години. Според изданието тези населени места са най-подходящи за живот, тъй като са доста добре организирани, не са прекалено гъсто населени, а средното заплащане е 3500 евро на месец. Общините там са с висок процент ново население, а местната власт е с ниска задлъжнялост.
Третата и най-популярна категория райони на страната включва населени места, в които живее основно средната класа, а общият брпй на тези жители е около 33 млн. души. Те се характеризират с умерено ниво на емиграция, но със сравнително нисък дял висококвалифицирани кадри. Тези територии са най-масовите, като обхващат територията почти на цялата страна.
Най-лошо е състоянието на последните две категории. Става въпрос за градове и села в постоянна структурна криза. Тези региони обхващат по-голямата част от Източна Германия, както и части от южните територии на страната. Там преобладават мигранти, има силен отлив на млади хора и подготвени кадри, заплащането е много по-ниско от средното за страната. Общините на тези населени места рядко получават субсидии, а преобладаващото население е силно задлъжняло.
Около 40% от децата в Източна Германия са изложени на риск от бедност. А високият процент на мигранти в областта, както и лошите условия за живот, намаляват средната продължителност на живота и водят до отлив на младото население.Институцията за икономически изследвания в Хале (IWH) предлага неколкократно държавата да стартира проекти за финансиране на районите с най-големи икономически и социални проблеми, като по този начин наравно с останалите да движат икономическия просперитет на цялата страна. Поредно предложение за субсидиране на бедните региони е предложено от Голямата коалиция, но все още не е ясно дали ще получи зелена светлина, тъй като среща отхвърляне от страна на държавата и бизнес индустрията.