Наистина ли Бойко Борисов е изненадан от „новия“ държавен дълг?
Преди по-малко от два месеца депутатите от ГЕРБ гласуваха „за“ взимането на общо 7.5 млрд. лв. заеми през 2023 г.
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов се оказа изненадан, че Министерството на финансите се готви да тегли нов държавен дълг тази година. Тази изненада, обаче, изглежда изненадваща най-малко по две линии – в бюджетът за 2023 г. е заложен дефицит от 3%, а той няма как да бъде покрит по друг начин, освен чрез теглене на заем. "Изненадата" на Борисов е странна и поради причината, че почти всички депутати от неговата партия само преди два месеца гласуваха „за“ взимането на държавен заем по време на приемането на тазгодишния бюджет.
Коментарът му бе използван в кампанията за местните избори и дойде след интервю на финансовия министър Асен Василев, където той казва, че тази година ще се тегли нов държавен заем.
Като (не)коалиция не сме информирани, че правителството се готви за нови заеми, поне аз“, каза Борисов на предизборна среща на ГЕРБ в Търговище.
Новият дълг, който се очаква България да заеме, както и съотношението между дълга и брутния вътрешен продукт (БВП) са едни от първите неща, които по принцип стават обект на обсъждане след публикуване на всеки проектобюджет. Това са и едни от основните параметри, на които лежи бюджетът на държавата, тъй като до голяма степен те са свързани с размера на дефицита, който трябва да бъде покрит.
Така фактът, че Асен Василев предлага тази година България да може да вземе до 7.5 млрд. лв. нови заеми бе ясен още в края на юни.
В тази сума влизат и 3 млрд. лв., които бяха изтеглени от служебния финансов министър Росица Велкова още в първите дни на януари 2023 г. Те бяха предназначени да погасят през март стар заем, теглен по времето на ГЕРБ.
Така на разположение на Василев останаха 4.5 млрд. лв., възможни за изтегляне. Те трябва да финансират бюджетния дефицит, който се очаква да бъде около 4.6 млрд. лв. В началото на месеца от министерството на финансите потвърдиха, че в следващите месеци се очаква планираният дефицит да бъде достигнат.
В интервюто за БТА Асен Василев потвърждава, че до края на годината сумата трябва да бъде изтеглена, за да може да се покрият разходите, за които не достигат приходи. Той допълни, че вероятно дългът ще бъде поет на международните пазари, тъй като сумата е голяма, за да бъде набрана от вътрешния пазар и то в рамките на само два месеца и половина.