1070 години от успението на Св. Иван Рилски
Професионален празник отбелязват миньори и геодезисти
На днешния 18 август отбелязваме 1070 години от успението на св. Иван Рилски. Денят е и професионален празник на миньорите, геолозите и работниците от минерално-суровинната индустрия. От Българската минно-геоложка камара обявиха, че ще се проведе национално честване на Деня на миньора.
Свети преподобни Иван Рилски е български духовник, светец и отшелник, патрон и основател на Рилския манастир, патрон на българските будители.
Той е сред изтъкнатите личности на средновековната българска държава и най-почитаните български светци - покровител на българския народ.
Преподобният Иван Рилски е роден около 876 г. в село Скрино в Осоговската планина.
Живял е по времето на княз Борис и сина му Владимир, на цар Симеон и на сина му Петър – време на широко разпространение на християнството в пределите на България.
Постъпил в манастир още като юноша. После обаче го напуснал и се скитал на много места. Установил се в Рила и основал Рилския манастир.
В края на живота си светецът се отдал на уединение и молитва.
Той умира през 946 г. и е погребан в малката манастирска църква на Рилската обител. Около 980 г. мощите на Иван Рилски са открити и пренесени в София, а той е канонизиран.
През 1183 г. унгарският крал Бела III отвоюва Средец от византийците и отнася мощите на българския светец в Унгария, откъдето са върнати след четири години.
След освобождението на България от византийско робство цар Асен ги пренася през 1195 г. в столицата Търново.
Св. Иван Рилски е почитан като общобългарски светец, но славата му се разнася в Русия и на целия Балкански полуостров.