Годишната инфлация в България се забави до 3.3%
Реално цените в България продължават да растат, като най-съществено през февруари са поскъпнали горивата
Годишната инфлация в България се забави през февруари до най-ниското си ниво от юли 2021 г., или от две години и половина насам. Според данните на Националния статистически институт (НСИ) на годишна база цените са се повишили средно с 3.3%. За сравнение, месец по-рано инфлацията бе 3.8%.
Индексът, който Европейската централна банка и Европейската комисия основно разглеждат при оценяването на подготовката за еврозоната, също се забавя съществено – от 7.8% през януари до 6.9% през февруари. Как стои България сред останалите европейски държави предстои да стане ясно в понеделник, когато европейската статистическа служба Евростат ще публикува официални данни за страните членки от Блока.
Засега страната ни не успява да отговори на инфлационните изисквания за присъединяването към еврозоната, но преди дни президентът на Еврогрупата Паскал Донахю изрази очакване страната да приеме еврото още следващата година. Това е и целта на правителството.
За месец февруари
Иначе на месечна база в България продължава да се наблюдава инфлация, макар и тя да се забавя през февруари до 0.3%. Тя е движена основно от поскъпването на горивата и някои хранителни стоки.
Статистиката показва, че само в рамките на най-краткия месец от годината автомобилните горива са поскъпнали с 2.4%. Справка в специализираната платформа Fuelo показва по-слабо поскъпване на бензина за месеца – с 3 ст./литър до 2.66 лв./литър и поскъпване на дизела с 9 ст./литър до 2.77 лв./литър.
Сред хранителните стоки най-съществено поскъпват рибата и зеленчуците. Посещенията в заведения поскъпват с 0.8%, а хотелските услуги – с 1.8%.
Благодарение на по-ниската цена на газа през февруари газообразните горива поевтиняват с 4.6%, а твърдите горива – с 0.6%. Пощенските услуги поевтиняват с 4.9% а самолетните билети – с 4.1%.
Годишна база
Статистиката показва, че спрямо февруари 2023 г., през изминалия месец отново се отчита поевтиняване на млякото и млечните продукти и яйца – с 2.2%. Спрямо февруари 2023 г. олиото също е по-евтино с около 17%. Инфлацията при хляба и месото, сред основните хранителни стоки в потребителската кошница, остава по-висока – съответно от 4.8% и 8.2%.
Статистиката показва, че най-драстично на годишна база поскъпва водоснабдяването – с 23.5% заради по-високите цени на студената вода, утвърдени от Комисията за енергийно и водно регулиране и влезели в сила от 1 януари. Застраховките, свързани с транспорта, като „Гражданска отговорност“ също поскъпват с 42% на годишна база.
Заради високата база от миналата година пък сега газообразните горива са по-евтини с 23.9%.