НСИ отчете рязко забавяне на годишната инфлация в България
На месечна база средната кошница от стоки и услуги е поевтиняла с 1%
Рязко забавяне на годишната инфлация в България и дефлация на месечна база, отчита Националният статистически институт (НСИ) през септември. Цените на дребно са се покачили само с 1.2% спрямо същия месец на 2023 г., а при сравнение с август средното поевтиняване е с 1%.
Като двигатели на годишната инфлация се открояват някои хранителни стоки, като риба, олио, плодове и зеленчуци, ремонтни услуги, водата, лекарските услуги, жп транспорта и поддръжката на автомобилите и образованието. Поевтиняване пък има при облеклото, обувките, горивата и самолетните билети.
Когато сравняваме спрямо предходния месец, поскъпване има при плодовете и зеленчуците, газообразните горива, поддръжката по автомобилите и образователните услуги. Поевтиняване се отчита при повечето стоки и услуги, като хляб и кафе, строителните материали, мебелите и домакинските уреди, автомобилите и велосипедите, горивата и самолетните билети, хотелските услуги и пакетните почивки.
Данните на НСИ са в унисон с последната прогноза на Българската народна банка (БНБ) за
„плавно забавяне през втората половина на 2024 г.“.
А като все още проинфлационни фактори БНБ отчита нарастването на разходите за труд и запазващото се силно потребителско търсене.
Какво става с Еврозоната?
Инфлационният индекс, който се използва за измерване на конвергенцията на България за еврозоната, също се забавя. Той достига 3.2% при 3.8% месец по-рано. Все пак неговото забавяне се случва по-бавно, заради което все повече прогнози сочат, че България ще отговори на инфлационния критерий за еврото едва догодина. Към момента тя изостава с около 1 пункт от допустимите граници, а по-детайлните данни ще бъдат ясни в края на седмицата със статистиката на европейската служба Евростат.