Големият руски бизнес настоява за преминаване към 6-дневна работна седмица
Икономиката на страната изнемогва под натиска на западните санкции
Руска бизнес асоциация призова министерството на труда да обмисли преминаването към шестдневна работна седмица, за да могат по-добре да се справят с последствията от западните санкции, предава Politico, позовавайки се на информация от контролирани от Кремъл медии.
Със санкциите, които натоварват руската икономика,
нашата финансова и икономическа система все още се нуждае от допълнителни инвестиции“, заяви бизнес клубът Avanti в писмо до министъра на труда Антон Котяков, цитиран от руския вестник „Известия“.
Създадена през 2014 г., групата на предприемачите Avanti има членове от бизнес сектора, но също така и няколко руски членове на парламента, сочи справка в нейния уебсайт.
Увеличаването на работната седмица, според авторите на предложението, ще помогне да се увеличи силата на руската икономика в лицето на съвременните предизвикателства и да се постигнат целите, поставени от руския президент Владимир Путин за 2023 г. По-специално, за постигане на технологичен и индустриален пробив, укрепване на икономическия суверенитет и намаляване на зависимостта от чуждестранни институции.
Асоциацията припомня, че по време на Втората световна война руснаците вече са работили по шест или дори седем дни в седмицата. Впоследствие, след края на войната, работният ден постепенно се намалява до седем часа при шестдневна работна седмица, а след това през 1967 г. се установява петдневна седмица при осемчасов работен ден.
Реакциите
На този фон в края на март заместник-председателят на Федерацията на независимите профсъюзи на Русия (ФНПР) Александър Шершуков предложи пък въвеждането на по-кратка работна седмица, като мярка за подпомагане на запазване на работни места на пазара на труда.
Въвеждането на шестдневна работна седмица може да се разглежда като нарушение на трудовите права и гаранции на гражданите, установени, наред с други неща, от Кодекса на труда (КТ) на Руската федерация. Такова мнение в интервю за „Известия“ на 22 май изразява ръководителят на експертния център по трудови отношения и охрана на труда „Бизнес Русия“, съосновател на групата компании SRG Виталий Федин.
Въвеждането на шестдневна работна седмица може да се разглежда като нарушение на трудовите права и гаранциите на гражданите, установени, наред с други неща, от Кодекса на труда на Руската федерация. И, разбира се, това е един вид призив за екстензивно увеличаване на фонда от работно време. Вместо да се стимулира растежът на производителността на труда, беше предложено просто да се работи по-дълго“, каза Федин.
Той обърна внимание на факта, че продуктивната и ефективна работа включва такъв режим на работа и почивка, който позволява на човек да възстанови силите си и да осигури професионално дълголетие. Според него, вместо да увеличава продължителността на работната седмица, руският бизнес трябва да обърне повече внимание на развитието на човешкия капитал.
Необходимо е да се преразгледа отношението към работната сила като един от ресурсите. Човешкият капитал е основният и най-важен за успешното развитие на страната, обществото и бизнеса“, каза още Федин.
На свой ред президентът и основател на SuperJob Алексей Захаров каза пред „Известия“, че въвеждането на шестдневна работна седмица няма да има ефект върху пазара на труда, тъй като законно работното време се измерва не в дни, а в часове. Според него е възможно да се работи повече от определеното време, но с допълнително заплащане за извънреден труд, което се регулира от Кодекса на труда на Руската федерация.
Защо?
Русия е под прицела на международни санкции от 2014 г., когато войските на Кремъл нахлуха в Крим, а западните страни засилиха усилията си за налагане на санкции, след като Москва започна пълномащабното си нахлуване в Украйна миналия февруари.
В момента ЕС обсъжда 11-и кръг от санкции срещу Русия, които биха могли да включват мерки, насочени към страни, които продължават да правят бизнес с Москва, като по този начин ѝ позволяват да заобиколи санкциите.