„Голяма победа за Франция“: Реформата на енергийния пазар излезе от задънената улица
Държавите в ЕС се договориха как ще се субсидират ядрените централи и как ще действат механизмите за капацитет
Държавите-членки на ЕС постигнаха споразумение за реформиране на пазара на електроенергия след месеци на спорове между Франция и Германия относно държавната подкрепа за ядрената енергия, съобщи Европейският съвет.
Плановете на Европейския съюз да направи пазара по-малко уязвим на нестабилност бяха отговор на руската инвазия в Украйна, която накара цените на енергията да скочат спираловидно за потребителите и бизнеса миналата година.
Реформата има за цел да намали сметките на домакинствата и предприятията с дългосрочни договори, за да изглади въздействието на нестабилността на цената на газа.
Тя беше блокирана от френско-германско несъгласие, след като Париж настоя за мерки в подкрепа на ядрената енергия, което разтревожи Берлин.
Подобен ход беше силно оспорван от Германия, Австрия и Люксембург, които исторически се противопоставяха на ядрената енергия, но също така се опасяваха, че разрешаването на Париж да субсидира атомните си централи ще осигури на френската индустрия структурно по-ниски цени на енергията, което ще ѝ даде конкурентно предимство.
Франция генерира около 70 процента от електроенергията си от ядрена енергия.
Дебатът се фокусира върху програми, известни като договори за разлика (CfD). Te ще се прилагат за инвестиции в нови съоръжения за производство на електроенергия, базирани на вятърна енергия, слънчева енергия, геотермална енергия, хидроенергия без резервоар и ядрена енергия. А ЕС казва, че това би осигурило предвидимост и сигурност. Те определят гаранция за минимална цена за доставчиците на електроенергия, както и таван, над който държавата може да възстанови всякакви приходи.
Накратко тази нова система ще позволява на правителствата да печелят, когато цените на електроенергията се покачат, тъй като производителите на електроенергия трябва да върнат част от приходите, а когато цената падне, производителите получават минимален доход.
Като част от новите правила на ЕС за пазара на електроенергия в блока, на Франция, която до голяма степен зависи от ядрената енергия, ще бъде позволено да използва тези структури за финансиране.
Франция и Германия изразяваха остри разногласия относно условията, необходими за използване на подобни схеми за инвестиции в съществуващи атомни електроцентрали.
Съветът намери балансирано съгласие по тази точка... държави-членки, които подкрепят инвестиции за удължаване на живота (на съществуващи електроцентрали), използването на договори за разлика не е задължително решение, но все още остава възможност“, каза еврокомисарят по енергетиката Кадри Симсон.
В крайна сметка споразумението на 27-те държави-членки позволява държавна подкрепа за съществуващи атомни електроцентрали при спазване на правилата на ЕС за държавна помощ. То беше определено от френското президентство като
голяма победа за Франция".
Съветът въведе и дерогация от съществуващите изисквания по отношение на ограниченията на емисиите на CO2, за да могат производителите да получават подкрепа от механизми за капацитет при строги условия и до 31 декември 2028 г.
Сделката, договорена от енергийните министри на ЕС в Люксембург, все още трябва да бъде договорена с депутатите от Европейския парламент, преди да стане закон.
„Дизайнът на пазара на електроенергия ще направи пазара по-устойчив на всякакви бъдещи ценови шокове, идващи от газовите пазари, но също така ще подготви за декарбонизирано бъдеще“, коментира още Симсон.
Това също носи повече сигурност за електроенергийния сектор, за да насърчи инвестиции в инфраструктура за чиста енергия“, добави тя.
Плановете включват мерки, които биха позволили на ЕС да действа като един по време на криза. В случай на траен скок на цените на енергията, Съветът, който представлява държавите-членки, може да обяви криза на цените на електроенергията в целия съюз.
Надеждата е, че това ще помогне за по-доброто регулиране на пазара по време на такава криза.
Няколко министри определиха реформата като решаваща за отговора на блока на огромните държавни субсидии за чиста енергия, налични в САЩ и Китай.