Горанов: S&P отчита минали събития
Според финансовия министър, рейтинговата агенция не е отчела и някои положителни резултати
„Рейтинговата агенция отчита минали събития в резултат на неблагополучия във финансовата система, за които настоящото правителство не може да бъде упреквано“, коментира финансовият министър Владислав Горанов по повод понижението на кредитния рейтинг на България от Standard and Poor’s до BB+ или с една степен под „инвестиционното равнище“.
„Ниският икономически растеж и опасността от дефлация са проблеми за редица държави в ЕС. Неслучайно ЕК разработва план за стимулиране на частните и публични инвестиции с крайна цел увеличаване на вътрешното търсене и нарастване на потенциала на европейската икономика. В документа на рейтинговата агенция не са взети предвид и някои положителни резултати, които вече са факт. Това са мерките, които са отразени в средносрочната бюджетна прогноза и политиките за свиване на бюджетния дефицит“, се казва още в официалната позиция, разпространена от финансовото ведомство.
Горанов напомня, че вече се изплащат гарантираните депозити в КТБ, а плащанията по Оперативна програма „Околна среда" са възстановени. „Запознати сме с позицията на Standard&Poor's за това как рейтингът на държавата може да бъде подобрен и сме убедени, че в най-скоро време агенцията ще има основание да преразгледа своето мнение“, изразява оптимизъм Горанов.
Напомняме, че редица икономически анализатори посочиха, че заложеният дефицит в бюджет 2015 г. от 3% е твърде висок, а рамката на публичните финанси не отразява съществени реформи. В допълнение на това средносрочната бюджетна рамка не предвижда свеждане на дефицита до нулево ниво, каквото е изискването на Закона за публичните финанси. Министерство на финансите предвижда намаляване с по 0,5 процентни пункта на отрицателното бюджетно салдо през следващите години. Economic.bg напомня също, че Гърция, чиито публични финанси достигнаха до практически фалит преди няколко години, през 2015 г. се предвижда да бъде достигната трета поредна година на първичен бюджетен излишък (без да се имат предвид лихвените разходи).