Гвоздейков държи да останат лепенките по предните стъкла на колите
Министърът на транспорта от ПП-ДБ е на мнение, че само чрез залепените екостикери могат да се въведат нискоемисионните зони в градовете
Министърът на транспорта Георги Гвоздейков не смята, че стикерът за преминат технически преглед, който се поставя на предното стъкло на автомобилите, трябва да отпадне. Това става ясно от негов отговор на въпрос от Мартин Димитров („Продължаваме промяната – Демократична България“). Заявката на Гвоздейков (ПП) е е в пълна противоположност на категоричността на Божидар Божанов (ДБ) в желанието му да премахне лепенките от стъклата на автомобилите в България.
Според Мартин Димитров (ДБ) чипът, който се намира в екостикерите, оскъпява прегледите, а контрол може да се постигне и с автоматичните системи, които да проследяват регистрационните номера на автомобилите.
Министърът обаче посочва, че със стикерите лесно се удостоверява техническата изправност на автомобилите дори в чужбина. С поставянето му на предното стъкло пък се осигурява „лесен, бърз и достъпен начин за извършване на проверки относно изискването за преминат технически преглед“.
Гвоздейков акцентира, че чрез екостикерите може да се въведат нискоемисионни зони в големите градове с цел ограничаване на вредните емисии. Министърът посочва, че изградените системи за видеонаблюдение в някои градове не разчитат регистрационните номера на колите, когато те са замърсени или при задръстване, когато няма отстояние между автомобилите, така че да се различат номерата.
Този проблем на практика се решава със знака за периодичен преглед за проверка на техническата изправност на ППС с чип, който при експериментални условия позволява превозното средство да бъде идентифицирано от разстояние 14 метра при скорости над 140 км в час“, се посочва още.
Припомняме, че засега единствено София ще въведе такива зони от 1 декември тази година.
Министърът не смята, че и техническите прегледи ще поевтинеят, ако се премахне екостикерът, тъй като при формиране на цените се взимат предвид „разходи за комплекта документи за извършване на прегледа, разходи за заплати и осигуровки на персонала, закупуване, проверка и поддръжка на средствата за измерване на оборудването, електроенергия, вода, наеми и др.“
Предвид изброените по-горе предимства от наличието на знака за периодичен преглед за проверка на техническата изправност на ППС, който да се поставя на предното стъкло на превозните средства, считам, че на този етап не е оправдано неговото премахване“, завършва Гвоздейков.
Припомняме, че през септември депутатите приеха на първо четене промени в Закона за движение по пътищата. Тогава ПП-ДБ предложиха всички стикери от предното стъкло да отпаднат, а справките да се правят в централизираните регистри на МВР. При обсъждането обаче в зала стана ясно, че промените нямат да засегнат екостикерите, а единствено стикерът за гражданска отговорност.