Хилари Клинтън: България е пример за участието на жените в икономиката
Домакинът Кирил Домусчиев посочи, че преодоляването на разликата между половете ще даде глобален икономически тласък за 3 трлн. долара
Бившият държавен секретар на Съединените щати Хилари Клинтън даде България за пример по отношение на включването на жените в икономиката. Тя е на своето трето посещение в страната, този път по покана на Кирил Домусчиев, който е съосновател на инициативата Domuschiev Impact и член на Консултативния съвет на Глобалната инициатива на Клинтън (Clinton Global Initiative – CGI).
Срещата на тема „Разчупване на бариерите: Инвестиране в жени предприемачи“ е част от „Пътят към септември“ на CGI – ежегодни събирания за установяване на нови партньорства и инициативи преди Годишната среща на CGI 2024 в Ню Йорк на 23 – 24 септември.
Ако премахнем всички бариери пред участието на жените в икономиката по света, ще видим драматичен ръст на брутния вътрешен продукт (БВП) във всяка държава и на глобално ниво“, посочи Клинтън.
Според бившия държавен секретар на САЩ много жени и момичета срещат пречки пред включването им в икономиката. Тя представи данни, според които жените получават около 24% по-ниски доходи спрямо мъжете на сходни позиции, намират работа в по-ниско платени сфери на икономиката, не са достатъчно представени в директорските бордове или на висшите ръководни позиции в корпоративния сектор. Стартъпите, ръководени от жени в САЩ и Европа, пък са получили едва 2% от инвестирания рисков капитал през миналата година.
Това е толкова трудно за вярване“, подчерта Хилари Клинтън.
Клинтън приветства факта, че тази дискусия се провежда тук, в България, защото страната ни е пример за жени в парламента и на корпоративни позиции.
От своя страна домакинът на срещата – Кирил Домусчиев – описа Хилари Клинтън като „дългогодишен приятел на България“.
Има още много какво да се направи. И е много правилно, че водим тази дискусия тук, в България, защото вие превъзхождате останалия свят с дял на жените в парламента и на ръководни корпоративни позиции. България прави значителни стъпки към равенство между половете“.
Тя приветства като свой събеседник президента на Косово Вьоса Османи, спечелила поста с подкрепа от 70% –най-голямата, която човек – независимо мъж или жена – някога е получавал в Косово.
През последните поне 25 години, като политик, адвокат и като активист, аз видях, че колкото по-голямо е овластяването на жените, толкова по-овластено е обществото“, заяви Османи.
Мнението на президента на Косово е, че трябва да се инвестира повече и в политики, които подкрепят образованието на жените, защото то е важен аспект на икономическия полъх на вятъра.
Тя постави акцент върху заетостта на жените в така важния в днешно време сектор "Енергетика" и посочи, че в Косово това се случва с помощта на американски програми.
Започнахме програма за обучение на жени в енергийния сектор, който беше предимно мъжки до момента“.
Тя допълни, че до 2027 г. Косово ще има най-голям батериен капацитет за съхранение на зелена енергия на глава от населението в света.
Кирил Домусчиев от своя страна посочи, че гласовете на жените предприемачи често остават нечути, а те са вдъхновяващи и може да бъде направено повече за техния успех.
Преодоляването на разликата между половете ще даде тласък на икономиката, който се оценява на 3 трилиона долара“, каза Домусчиев.
Форумът събра повече от 200 лидери, които ще работят заедно по инициативи за подкрепа на женското лидерство и по-справедлив достъп до капитал, заетост и напредък.
Събитието се провежда след посещението на президента Бил Клинтън през май 2023 г., отново по покана на Кирил Домусчиев. Миналогодишната среща в България спомогна за стимулиране на действията по ангажиментите, утвърдени на Годишната среща на CGI през септември 2023 г. в Ню Йорк – включително проекти относно продоволствената сигурност и стартирането на нов Глобален център за борба с маларията от Domuschiev Impact, фокусиран върху предлагането на пазара на конкурентно лечение на маларията.
Сред участниците в събитието днес бяха и Чери Блеър, основател на Фондация „Чери Блеър за жените“; Йозлем Денизмен, основател и главен изпълнителен директор на Monay; Джесика Еспиноза, главен изпълнителен директор на 2X Global; Елпида Кокота, основател и главен изпълнителен директор на Mexoxo; и Джоселин Манган, основател и главен изпълнителен директор на Him for Her.