Христов уверява: Няма никакъв руски газ в споразумението с Турция
България преговаря за доставки от румънското находище „Нептун“
Всеки газ, който България ще получи по турската мрежа, е със сертификат за произход и няма да е руски. Това заяви служебният енергиен министър Росен Христов по време на изслушване в ресорната комисия в парламента. Коментарът идва по повод информация, че договорът с Турция може да е „задна врата“ за руския газ към страната ни.
Абсолютно всеки газ, който България закупува, е със сертификат за произход. Има изрично изискване това да не е руски газ и то се изпълнява“, обясни той, гарантирайки, че не се доставя „какъвто и да е руски газ“.
Министърът уточни, че споразумението с Турция не е за синьо гориво, а само за преминаването му по турските тръби на договорени от България количества.
Споразумението с турската компания Botas е за използване на инфраструктура, чрез която да бъде доставен втечнен природен газ, транспортиран чрез танкери по море“.
България не може да строи терминал за втечнен природен газ в Черно море, тъй като през Босфора не се пропускат танкери с втечнен газ, коментира Христов. Затова страната ни най-пряко и най-лесно може да достави LNG от Гърция и Турция, като България има споразумения и с двете страни.
По думите му, по силата на споразумението ще може да се доставя газ от всички източници, производители и търговци на втечнен природен газ.
България води разговори с Турция, за да използва техните преференциални цени с американската компания Cheniere и тя да ни доставя на същите условия, каквито и на южната ни съседка, която купува огромните количества американски втечнен природен газ.
Христов добави, че заради големите си газови находища Турция скоро ще започне да участва в нашите процедури за доставка. Той заговори и за румънски газ, като каза, че България преговаря със северната си съседка за доставка на природен газ след 2026 г. Става въпрос за количества от находището „Нептун“, от което, ако има излишък, да се задоволяват нуждите на България, но цената остава под въпрос.
Днес Министерският съвет одобри споразумението между „Булгаргаз” и „Боташ“. Припомняме, че с него страната ни си осигурява достъп до терминалите за регазификация на втечнен природен газ и последващия му пренос до България за период от 13 години.
В съобщението от Министерски съвет се подчертава, че положителният ефект от подписването на сделката ce изразява в дългосрочно осигуряване на капацитет за регазификация и съхранение на втечнен природен газ за нуждите на клиентите на „Булгаргаз” в размер до 1.3 млрд. куб. м. годишно.
Споразумението предвижда гъвкавост за доставки на природен газ от 0 до 53 200 MWh на ежедневна база, което ще осигури значителна конкурентност на „Булгаргаз“ ЕАД на пазара на природен газ в региона, както и до намаляване на риска от загуби при балансирането при преноса на природен газ.“