И хората над 65 години ще могат да се ваксинират
Властите стартират фаза 4 заедно с останалите етапи от ваксинационния процес
В опит да се повиши делът на ваксинираните в България, който е най-нисък в ЕС и почти в целия свят, здравните власти ще изменят план-графика си и ще позволят на хората над 65-годишна възраст и на хронично болните, които реално са най-рисковата група, да се ваксинират. Днес премиерът Бойко Борисов, по време на извънредно работно съвещание, разпореди на Националния оперативен щаб, ваксинационния щаб и здравния министър четвърта фаза от ваксинационния план да бъде обединена с другите етапи.
Предишният план беше сега да се ваксинират хората от Фаза 3, в която власите бяха вкарали хората от обществена значимост, според тях. Оказа се, че ще могат да се ваксинират IT специалисти, които работят от месеци от вкъщи и не са изложени на особен риск, но пенсионери и хора с много придружаващи заболявания – не. Вчера здравният министър проф. Костадин Ангелов не можа да отговори категорично защо е взето това решение. И след силен обществен отзвук, днес вече идва новото решение на премиера.
Борисов нареди и в болниците в страната да бъдат създадени и „зелени коридори“, за да може процесът на ваксинация да бъде ускорен, включително и през почивните дни. Премиерът беше категоричен, че на първо място е важно всеки желаещ лекар да бъде ваксиниран. Това обаче ще стане, едва когато ваксинацията стане масова, което според държавния здравен инспектор доц. Ангел Кунчев може да се случи още през март, когато в България би трябвало да пристигнат поне 500 000 ваксини от различните производители.
„Отивате по регионите в страната, за да наблюдавате процеса лично и пускате зелени коридори за желаещи да се ваксинират. Така процентът ваксинирани ще се повиши много, ще имаме още по-голям щит срещу пандемията и няма да се налага допълнително затваряне или рестрикции, каквито има в другите държави“, разпореди министър-председателят на здравните експерти от щаба.
Министърът на здравеопазването докладва на Борисов, че общо към 18 февруари общият брой на хората, получили поне една доза, е 90 514, което съответства на 1.24% от населението на страната. Следващата най-близка до България държава от ЕС по най-лош показател при ваксинацията е Латвия, където обаче делът е двойно по-голям. Вчера проф. Ангелов, по време на редовния седмичен брифинг на НОЩ, обвини обществото за ниския процент.
Две дози са получили 25 441 души.
Изпълнителният директор на Изпълнителната агенция по лекарствата Богдан Кирилов заяви, че в края на днешния ден се очаква доставка от 57 600 дози от Оксфордската ваксина, като е създадена организация още утре сутринта тези количества да бъдат разпределени до всички 28 РЗИ в страната. „Следващата седмица очакваме нови 180 000 дози от трите разрешени за употреба ваксини. Информацията, която имаме за месец март от производителите и от Европейската комисия, е поне за 500 000 дози, което позволява да бъде стартирана и четвъртата фаза от Националния ваксинационен план“, докладва Кирилов. Той добави още, че Европейската агенция по лекарствата стартира финалния етап от оценката на документацията на четвъртата очаквана ваксина - на компанията „Джонсън и Джонсън“. „Беше предоставена допълнителна информация на медицинските специалисти, също така - експертни становища по всички специалности, така че всички медицински специалисти, които поставят ваксини, да бъдат спокойни за официалната информация, свързана с трите ваксини“, изтъкна още Богдан Кирилов.
В рамките на работното съвещание главният здравен държавен инспектор и член на НОЩ доц. Ангел Кунчев отчете спад на смъртността в страната. „Това показва, че опасенията, че британският вариант на вируса ще бъде по-тежък, засега не се оправдават“, отбеляза Кунчев и добави: „може да очакваме при циркулацията на този нов вариант да продължи леко повишаване на заболеваемостта, но ако е с този темп, не представлява опасност за здравната система“. Председателят на НОЩ Венцислав Мутафчийски също отбеляза спада на смъртността в страната. По думите му това е резултат както от натрупания опит на медицинските екипи при лечението на COVID-19, така и заради намаления натиск върху здравните заведения. „Има възможност всички болни, които постъпват, дори и в тежко състояние, да получат адекватни грижи. Това е важното“, категоричен беше Мутафчийски.