Идва ли краят на бурните ръстове и сривове на биткойн?
С предстоящото „разполовяване“ на биткойн определено изглежда, че сме на прага на нещо голямо. Докато очите на всички са приковани към главоломно растящата цена на криптовалутата и възможността за чупене на нови рекорди, ефектите от пулсациите са широкообхватни. Те ще докоснат всяко кътче на криптопазара и дори биха могли да сигнализират за край на четиригодишния бичи/мечи цикъл на криптото, пише в свой анализ Даниел Полоцки, основател на CoinFlip – една от най-големите мрежи от ATM машини за биткойн в САЩ.
И все пак не става въпрос само за числата; става въпрос за потенциала за сеизмична промяна в начина, по който възприемаме и взаимодействаме с цифровата валута. Подгответе се – това може да е началото на изцяло нова ера за криптото.
Възходът на биткойн
Стойността на биткойн скочи напоследък, подкрепена от очакванията около предстоящото разполовяване през април, наред с етапи като одобрението на спот биткойн борсово търгувани фондове в САЩ и големи финансови институции, като BlackRock, които официално навлизат в криптопространството. Този институционален интерес доведе до безпрецедентно търсене, като биткойнът достигна нов исторически връх над 73 000 долара за брой на 13 март. Това вероятно се дължи на рекордно високите потоци към ETF, включително приток от 1.045 милиарда долара на 12 март.
Този преход бележи по-широко разпространено признание на криптовалутите като легитимна категория активи, отбелязвайки началото на нова фаза в институционалните инвестиции. Освен това допълнително укрепи доверието в биткойн и достъпността му за инвеститорите на дребно.
Тези забележителни нови финансови инструменти позволяват на инвеститорите да получат достъп до биткойн без усложненията, свързани с пряката собственост. Повишената ликвидност и стабилност вероятно ще продължат да привличат по-широк кръг от инвеститори, стимулирайки по-широкото приемане и спомагайки за допълнително подхранване на текущия скок в оценката на биткойн.
Разбира се, все още има „мечки“. И все пак, с прогнози, вариращи от 150 000 до 250 000 долара за монета, пазарът на биткойн е на ръба на значителен приток на институционален капитал. Това ще сигнализира за потенциална трансформация в неговата историческа циклична динамика, която ще доведе до нови нива на растеж и иновации в множество сектори на цифрови активи.
Не всичко е цветя и рози
Въпреки очевидната възходяща инерция на пазара на криптовалута, няколко фактора могат да нарушат тази траектория. Постоянната инфлация може да предизвика по-строги регулации, засягайки по-рискови активи, като криптовалутите. Бавният икономически растеж също може да подкопае доверието на инвеститорите, отклонявайки вниманието от спекулативните инвестиции.
Друго краткосрочно безпокойство се крие в индустрията за копаене на биткойни. Очаква се предстоящото разполовяване да предизвика значителна консолидация и неизпълнение на задължения, тъй като фирмите за добив на биткойни ще се сблъскат с по-ниски маржове на печалба и високи оперативни разходи. Това може да ги принуди да продадат своите биткойни, когато изпаднат в несъстоятелност, което може да насочи цената надолу. Освен това регулаторният надзор и липсата на финансиране създават предизвикателства, които потенциално оказват натиск за намаляване на цените.
Несигурността около изборите през 2024 г. добавя още един слой непредсказуемост. Политическите резултати могат да доведат до различни регулаторни промени, с потенциални промени в позицията на правителството на САЩ спрямо криптовалутите. Републиканското президентство може да предложи по-благоприятна регулаторна среда, а демократите може да станат по-възприемчиви към индустрията поради привеждането ѝ в съответствие с ценности, като финансово приобщаване и екологична устойчивост. Това може потенциално да насърчи двупартийната подкрепа за регулиране на криптовалутата.
Краят на цикъла "бум/срив" на крипто?
Може би най-примамливите от всички биха могли да бъдат неочакваните вторични ефекти от разполовяването. Макар исторически да е двигател на бичи цикли, въздействието на халвинга може да бъде засенчено от другите фактори, споменати по-горе, като например зашеметяващите нетни притоци към ETF. Общите нетни постъпления вече са надхвърлили 15 милиарда долара.
Стратегическата намеса на институции и инвеститори в ETF на дребно, ръководени от по-опитни финансови съветници, умели да „купуват при спадане“, се очертава като фактор, който потенциално би могъл да намали ефективността на халвинга при движението на пазара напред.
Това би означавало край на типичния четиригодишен цикъл на бурни ръстове и брутални спадове при крипто, привидно свързан с разполовяването на биткойн, и вместо това предполага траектория на относително стабилен възходящ растеж, като притоците към ETF се очертават като основен катализатор за приемане на крипто. Трябва да се отбележи, че това е първият път, когато цената на биткойн се повиши рязко преди халвинга.
Тази промяна може да има дълбоки последици в цялата индустрия. Първоначално същността на крипто се коренеше в контракултурната съпротива срещу централизираните валути и институции с мантрата „ключът не е ваш, монетата не е ваша“. Сега, изглежда, че преобладаващата сила на крипто скоро може да бъде контролирана от шепа институции, като собствеността е разпръсната между лица, които нямат достъп до собствените си ключове – противно на първоначалните идеали за децентрализация.
Наклонът към институционална собственост може да доведе до нещо още по-голямо: собствеността върху биткойн да се прехвърли върху държавите. Повече правителства може да последват примера на Ел Салвадор и да започнат надпревара за натрупване на криптовалута, потенциално инициирайки глобален мейнстрийм супер цикъл на приемане.
Подобна промяна може също така да доведе до отклонение от интензивните цикли на възход и спад, традиционно свързани с пазарите на криптовалути, насърчавайки по-стабилна среда за растеж и развитие в рамките на сектора.
Въпреки че по-малко инвеститори на дребно ще изпитат еуфорията на бичия пазар, добрата новина е, че те също ще бъдат пощадени от бруталната реалност да купуват в пика и да бъдат ограбени, когато пазарът рязко пада.
Тази нова стабилност може да предостави на криптокомпаниите и проектите възможност да се съсредоточат върху устойчиво, дългосрочно развитие, вместо да определят времето на пазарните цикли и да се изправят пред екстремни насрещни ветрове по време на криптозими.
Докато инвеститорите и ентусиастите се подготвят за повишена волатилност, очевидно е, че пазарът е на ръба на безпрецедентен растеж и, потенциално, фундаментална промяна на парадигмата. Въпреки че ще е горчив, този предстоящ период може да се разглежда като краят на ранното развитие на криптовалутата, отбелязвайки значителна еволюция в нейната история. Но преди да се сбогуваме, всички трябва да сме готови да отпразнуваме последния му танц.