„Игра с огъня“: Фед е на прага на ново повишение на лихвите
Инфлацията вероятно е достигнала своя връх, но може да не спадне толкова бързо, колкото хората искат, твърдят експерти
Федералният резерв почти гарантирано ще обяви в сряда, че отново ще повиши лихвените проценти. Инвеститорите обаче се надяват, че увеличението ще бъде по-малко от последните четири, а търговците залагат само на половин пункт повишение. Фючърсите на федералните фондове на Чикагската стокова борса също показват 80% вероятност за увеличение с половин пункт, предава CNN Business.
Фед повиши лихвите с три четвърти от процентния пункт на последните четири срещи (юни, юли, септември и ноември). Това последва две по-малки увеличения на лихвите по-рано тази година. Ключовият краткосрочен лихвен процент на централната банка, който беше нула в началото на годината, сега е в диапазона от 3.75% до 4%.
Надеждата е, че инфлационният натиск най-накрая започва да отслабва достатъчно, може да накара Фед да се ориентира за поредица от по-малки повишения на лихвените проценти, за да избегне срива на икономиката в рецесия.
Всичко това обаче може да не е чак толкова просто. Правителството съобщи в петък, че ключова мярка за цените на едро - индексът на цените на производител - е нараснал със 7.4% през последните 12 месеца до ноември. Това беше малко по-високо от очакваното ниво от 7.2%, но е значително забавяне от увеличението от 8% до октомври.
По-широко гледаните данни за индекса на потребителските цени за ноември излизат във вторник, само ден преди решението на Фед. CPI се повиши със 7.7% на годишна база до октомври. Докато инфлацията остава проблем, Фед ще трябва да действа предпазливо.
Инфлацията вероятно е достигнала своя връх, но може да не спадне толкова бързо, колкото хората искат“, каза Кати Джоунс, главен стратег по фиксирани доходи в Schwab Center for Financial Research.
Джоунс все още смята, че Фед ще повиши лихвените проценти само с половин пункт тази седмица и вероятно само с четвърт пункт в началото на 2023 г. Но тя призна, че Федералният резерв сега някак си „измисля нещата, докато вървят напред“.
По-високите ставки ще забавят икономиката
Повишенията на лихвените проценти от Фед тази година са имали ограничено въздействие върху икономиката досега. Да, лихвите по ипотечните кредити се увеличиха и това сериозно навреди на търсенето на жилища, но пазарът на труда остава силен. Заплатите растат, а потребителите все още харчат. Този процес не може да продължава безкрайно.
Кумулативното въздействие на по-високите ставки тепърва започва. Следователно Фед трябва малко да намали темпото си“, каза Джоунс.
Инвеститорите ще трябва да обърнат внимание не само на това, което Фед казва в своята политическа декларация относно лихвените проценти и това, за което Пауъл говори на своята пресконференция. Федералният резерв също ще публикува последните си прогнози за растежа на брутния вътрешен продукт, пазара на труда и потребителските цени в сряда.
През септември консенсусните прогнози на Фед призоваваха за ръст на БВП от 1.2% през 2023 г., ниво на безработица от 4.4% и увеличение на разходите за лично потребление - предпочитаната от Фед мярка или инфлация - от 2.8%. Изглежда вероятно Федералният резерв да намали целта си за БВП, да повиши очакванията си за безработицата и потребителските цени.
Вероятността от икономически спад се увеличава и прогнозите на Фед може да отразяват това. Но се очаква Федералният резерв да започне да намалява лихвените проценти най-рано до 2024 г., така че може да е твърде късно за централната банка да предотврати рецесия.
„Пивот или пауза не е лекарство за този пазар. Намаляването на лихвите може да е твърде късно. Рисковете от рецесия все още са относително високи“, каза Кийт Лърнър, главен инвестиционен директор в Truist Advisory Services.
Потребителите все още харчат?
Икономиката на САЩ все още не е в рецесия, но какво се случава с американските купувачи? Ще придобием по-добра представа този четвъртък, след като правителството докладва данните за продажбите на дребно за ноември.
Икономистите всъщност прогнозират малък спад от 0.1% в продажбите на дребно от октомври. Но е важно да поставим това число в контекст. Продажбите на дребно са нараснали с 1.3% спрямо септември и с 8.3% през последните 12 месеца.
Така че е възможно потребителите просто да са имали преднина в празничното пазаруване. Инфлацията също оказва влияние върху числата, тъй като продажбите на дребно са повлияни (положително) от факта, че хората трябва да харчат повече пари за различни неща.
“Докато нарастването на цените продължава да се забавя, потребителите също ще се чувстват по-уверени”, отбеляза пазарен стратег.
Всички говореха за инфлация тази година. Занапред ще става дума повече за дезинфлацията през 2023 или 2024 г.“, каза Арно Косера, главен изпълнителен директор на Comgest Global Investors.
Какво означава това за инвеститорите? По думите на Косера хората трябва да търсят качествени потребителски компании, които все още имат ценова сила и могат да запазят своите маржове на печалба. Две акции, притежавани от фирмата му, които според него отговарят на тази сметка, са производителят на луксозни стоки Hermes и козметичният гигант L'Oreal.