Играя, уча и умея със Знам.бе
Образователната инициатива е лична кауза за тримата нейни създатели
Образованието e консервативна система – това твърдение започва да изглежда остаряло. В последните години виждаме, че тази система се променя динамично. Пандемията ускори процесите на дигитализация и показа, че няма пречки учебният процес да се трансформира и да е „по мярка“ на онзи, който силно се нуждае от хора с нови знания и умения и е готов да инвестира в това – средства, време, визия за използването на съвременните инструменти в обучението.
Без граници
Добри примери вече има немалко и те са доказателство, че стига да са поставени на здрава основа, „агентите на промяната“ ще намерят как да допринасят за това обществото да развива онези компетенции, важни за днешния бизнес и технологичния напредък. Историята на Знам.бе е образец как с идеите си всеки може да стигне дотам, докъдето се простират неговите виждания, възможности и мечти. Важен фактор за този успех е умението да привлечеш съмишленици и последователи.
Идеята
Знам.бе е образователна инициатива, създадена преди близо четири години. Неин инициатор е Виктор Балабанов. Тогава синът му е в четвърти клас и помагайки му с учебната подготовка, установява, че качеството на материалите, които ползват децата, не е на нужното ниво. Виктор опитва заедно със сина си да създаде инструменти за по-лесното овладяване на уроците. Правят своя първи интерактивен урок, а успехът го обнадеждава, че има потенциал в това. После съумява да привлече още двама ентусиасти с опит като обучители, с които превръщат Знам.бе в своята кауза в полза на другите. Трима основатели, нарекли се СОВИ - създател, организатор и вдъхновяващ архитект, са: Ангел Георгиев - бизнес СОВА, Иван Йонков - техническа СОВА, Виктор Балабанов - продуктова СОВА. „Започнахме заедно да мислим как да помогнем на всички деца в България да учат и да се развиват по-добре. Приехме повишаването на общата грамотност на учениците за наша мисия и се фокусирахме върху създаването на интерактивни инструменти“, разказва Ангел Георгиев.
Професионално ориентиране
Знам.бе предоставя на учителите въпросник за бързо професионално ориентиране на учениците. Направен е по привлекателен за децата начин, така че те да го попълнят с желание, водени от любопитството да разберат кои са най-близките професии до техните интереси. Може да бъде направен онлайн и от родителите им, ако имат интерес да видят резултата. Това е добър инструмент за учителите, тъй като щом те знаят от какво се интересуват възпитаниците им, те може чрез тези професии да представят новите знания и умения, когато преподават съответните предмети. Когато ученикът клони към финанси и счетоводство, например, учителят по-лесно ще може да обясни защо трябва да се знае конкретни математически формули. Ако ученикът иска да се занимава с туризъм, географията ще е в неговата зона на специален интерес.
Подкаст за учители
Създават подкаст за учители, които по вдъхновяващ начин споделят своите търсения и своите успехи, разказват за добрите инструменти, които ползват, за да преподават. „В Знам.бе вярваме, че положителната промяна в училище започва с всеки един от учителите. С този подкаст искаме да покажем отдадени на образованието хора, които работят всеки ден за това. Всеки епизод е с продължителност един учебен час“, твърдят създателите на платформата, която служи и за обмен на идеи. Учителите се амбицират от направеното от други колеги и самите те започват да търсят нови начини, с които да допринесат за развитието на своите ученици, на инициативата, но и на образователната екосистема.
Аудиокнига игра
Знам.бе разработва първата аудиокнига игра, достъпна през сайта. Тя не е линейна, а историята се развива съобразно изборите на читателя. Книгата „Мадарският конник“ е художествена, но съдържа елементи от българската история и така по приятен начин помага на децата да научават важни неща. Засега е налична само демоверсия, ако има интерес, но и финансиране, тя ще бъде довършена. После може да пристъпят към направата и на други аудиокниги игра, които да са свързани с различни сфери на познанието. Засега достъпът е безплатен, но има възможност за малки дарения чрез SMS.
За тримата основатели това е кауза, от която не чакат финансова възвръщаемост. Намерението е да покажат, че може да се създаде полезен продукт, отвъд онова, за което Министерството на образованието има грижа. Всеки от тримата под една или друга форма развива дейности, свързани с обучението. Знам.бе е лична ангажираност в полза на образование, съобразено с обществената потребност в новото време, и затова продължават да търсят варианти за финансова устойчивост на проекта.
Нов подход към младите
В последните години образованието в България много се разви. Един от най-големите плюсове е, че при настъпването на пандемията нашата страна се оказа сред най-подготвените за преминаване към дистанционна форма на обучение – и по отношение на техническото осигуряване, и що се отнася до подготвеността на учителите. Позитивна е настройката на младите учители, но и на хората с по-голям стаж в професията да използват технологични инструменти. В стремежа да предложат нещо повече на учениците те имат желание да включват нови подходи, посочва Ангел Георгиев. Според него именно благоприятната среда помага на организации като Знам.бе да създават полезни продукти.
Образованието трябва да промени модела си и от заучени знания да премине към развиването на умения и способности за справяне с проблемни ситуации, като се използват различни инструменти. Обществото и неговите нужди вече са се променили, но не и стандартите, с които измерваме знанията. Образованието днес трябва да дава базовите умения, нужни на всеки, убедени са създателите на Знам.бе.
Снимка Личен архив
Кой кой е
Виктор Балабанов (вляво) е организационен психолог и бизнес консултант. Има близо 15 години опит в провеждането на тренинги и обучения за компании и училища в страните от Балканския полуостров. Основател е на консултантската компания I can be.
Ангел Георгиев (в средата) е образователен директор в СофтУни. Той е с богат опит като преподавател по информационни технологии, програмиране и други технологични дисциплини в училища и университети.
Иван Йонков (вдясно) е съосновател и изпълнителен директор на Codexio – софтуерна компания, която поддържа международен блокчейн базиран проект за резервация на хотели и имоти. Той е и трейнър в СофтУни.