Икономиката на САЩ отново се свива с опасения за рецесия
Резултатите идват на фона на агресивното затягане на паричната политика от страна на Федералния резерв
Икономиката на САЩ неочаквано се сви през второто тримесечие, като потребителските разходи нарастват с най-бавния си темп от две години, а бизнес разходите намаляват. Това може да разпали страховете на финансовите пазари, че икономиката вече е в рецесия, предава Reuters.
Вторият пореден тримесечен спад на БВП, отчетен от Министерството на търговията, до голяма степен отразява по-умерения темп на натрупване на запаси от бизнеса поради продължаващия недостиг на моторни превозни средства.
Последователният спад на БВП на фона на агресивното затягане на паричната политика от страна на Федералния резерв, може да го принуди да намали мащабните си увеличения на лихвените проценти.
„Икономиката е силно уязвима от изпадане в рецесия. Това може да обезсърчи Фед да предприеме ново голямо увеличение на лихвите през септември“, каза Сал Гуатиери, старши икономист в BMO Capital Markets в Торонто.
По предварителна оценка на правителството, БВП е намалял с 0.9% на годишна база през последното тримесечие.
Анкетирани от Reuters икономисти прогнозираха възстановяване на БВП с 0.5%. Оценките варират от 2.1% темп на свиване до 2.0% темп на растеж. Икономиката се сви с 1.6% през първото тримесечие. Вторият пореден тримесечен спад на БВП отговаря на стандартното определение за рецесия.
Националното бюро за икономически изследвания на САЩ, официалният арбитър на рецесията в Съединените щати, определя това състояние на икономиката като "значителен спад в икономическата активност, разпространен в икономиката, продължаващ повече от няколко месеца, който обикновено се забелязва в производството, заетостта, реалните доходи, и други показатели".
Ръстът на работните места е средно 456 700 на месец през първата половина на годината, което генерира големи печалби в заплатите. Все пак рисковете от спад се увеличиха. Строителството и продажбите на жилища отслабнаха, докато бизнесът и потребителските нагласи се смекчиха през последните месеци.
Американските акции бяха по-ниски. Доларът беше стабилен спрямо другите валути. Цените на държавните облигации на САЩ се покачиха.
Белият дом се противопоставя енергично на разговорите за рецесията, докато се опитва да успокои гласоподавателите преди междинните избори на 8 ноември, които ще решат дали Демократическата партия на президента Джо Байдън ще запази контрола над Конгреса на САЩ.
Министърът на финансите Джанет Йелън трябва да проведе пресконференция, на която да обсъди състоянието на икономиката на САЩ. Въпреки че пазарът на труда остава стегнат, има признаци, че той губи пара.
Отделен доклад на Министерството на труда показа, че първоначалните молби за държавни обезщетения за безработица са намалели с 5 000 до сезонно коригирани 256 хил. за седмицата, приключила на 23 юли. Икономисти прогнозираха 253 хил. молби за последната седмица.
Молбите за безработица остават под диапазона 270-350 хил., което според икономистите би сигнализирало за повишаване на нивото на безработица. Тъй като икономиката се бори, Фед може да забави темпото си на повишаване на лихвените проценти, въпреки че това ще зависи от пътя на инфлацията, която е много над целта от 2% на централната банка на САЩ.
В сряда Федералният резерв повиши основния си лихвен процент с още три четвърти от процентния пункт, с което общото увеличение на лихвените проценти от март насам достигна 225 базисни пункта. Председателят на Фед Джером Пауъл призна смекчаването на икономическата активност в резултат на по-строгата парична политика.
Търговският дефицит се сви рязко през последното тримесечие, благодарение на рекордния износ, добавяйки 1.43 процентни пункта към растежа на БВП. Това приключи седем поредни тримесечия, в които търговията спираше растежа.
Докато предприятията продължиха да възстановяват запасите си, темпото се забави значително спрямо това, което се наблюдава през четвъртото тримесечие на 2021 г. и първите три месеца на тази година. Запасите са намалени с 2.01 процентни пункта от БВП.
Потребителските разходи, които представляват повече от две трети от икономическата активност в САЩ, са нараснали с 1.0% процент. Това е най-бавното от второто тримесечие на 2020 г. и стъпка надолу от умерения темп от 1.8% през първото тримесечие.
Бизнес разходите се свиха, намалени от слабите инвестиции в оборудване и нежилищни структури. Държавните разходи също бяха меки, отразявайки рязък спад в разходите, различни от отбраната.
Измерването на вътрешното търсене - с изключение на търговията, запасите и държавните разходи - остана непроменено, което подчертава значителната загуба на инерция в икономиката. Крайните продажби на частни местни купувачи представляват приблизително 85% от общите разходи и са се увеличили с 3.0% през първото тримесечие.
Жилищните инвестиции се свиха най-много след рецесията на COVID-19 преди две години, тъй като по-високите ипотечни лихви натежаха върху жилищното строителство, както и върху продажбите на жилища, което намали комисионните на брокерите.
Ситуацията коментира и президентът Байдън. В специално изявление то каза, че забавянето на икономиката не е изненада, тъй като през последните месеци Федералният резерв е предприел сериозни стъпки, за да овладее инфлацията. Според Байдън обаче икономическите перспективи пред страната остават добри, тъй като пазарът на труда е стабилен, а потребителското доверие расте.
"Ние сме на правилен път и ще излезем от сегашните трудности по-силни и по-сигурни", заяви президентът в специално изявление.