Илон Мъск, който сам създава играта
На 50 той е постигнал провече от всеки друг – бил е най-богатият човек в света, изпращал е в космоса хора, ракети и автомобили. И всички очакваме следващият му ход-изненада
Илон Мъск. Едва ли има човек на Земята, който да не знае това име. Та дори и в космоса (ако там има разумна форма на живот, са чували за него). Все пак, той изпрати в небето автомобил с манекен-шофьор в скафандър. Изстрелва ракети, сателити, астронавти. И планира да колонизира Марс.
Той говори и прави каквото поиска (дори това да е пушене на марихуана в жив ефир, или туит, чиито последици са милионни глоби), няма „филтър”, не спазва правилата на „играта”, защото сам ги създава. Той дори сам създава играта. Една голяма част от аудиторията го боготвори като гений, а за останалите сигурно е чисто луд... Но е безспорно – пред него никой не може да остане равнодушен. Защото Мъск не се бои да мечтае на едро и превръща в реалност идеи, които мнозина смятат за налудничави. На 50 той е постигнал неща, които малцина биха посмели дори да си представят.
Освен предприемчив инженер с остър бизнес нюх, той е визионер, пионер и инвеститор, ориентиран към енергията от възобновяеми източници, изкуствения интелект, невротехнологиите и създаването на мултипланетна цивилизация. „Когато нещо е достатъчно важно за теб, направи го, дори и шансовете да не са на твоя страна“, е правило, към което Илон Мъск се придържа. Нужна е и голяма доза безразсъдство, което при него е в изобилие.
Път
Илон Мъск е роден в Претория, Южна Африка, на 28 юни 1971 г. Оттогава всичко около него се развива необичайно и с висока скорост. Майка му Мей Мъск, от канадско-английски произход, е известен модел. Баща му Ерол Мъск е британец, роден в ЮАР. Той е електронен инженер, пилот и мореплавател, който става милионер. Мей има сили да даде отпор на домашното насилие, развежда се и поема по свой път в Канада. Затова и днес се радва на успеха на автобиографичната си книга „Жената, която има план“. Ерол също избира живот отвъд нормата и на 72 има дете от доведената си дъщеря Яна от втория си брак с Хайде. Разликата от 42 години не го спира.
Илон Мъск пък е женен три пъти, като в два от тях казва „Да“ на една и съща жена. Има шест деца от първата си съпруга - писателката Джъстийн Мъск. След като първото е покосена от синдрома на внезапната детска смърт, тя ражда близнаци и тризнаци. Всички са момчета - Невада Алекзандър, Кай, Саксон, Грифин, Ксавие и Деймиън. През миналата година Мъск и певицата Граймс (самата тя, не по-малко ексцентрична от партньора си) станаха родители на още едно момче, което нарекоха със странното име X AE A-XII.
Мъск си пада по знаменитостите. Втората му съпруга е английската актриса Талула Райли. След втория им развод през 2016 г., предприемачът се ориентира към Камерън Диас, а после опита с Амбър Хърд, бившата съпруга на Джони Деп.
Визионер
През 1999 г. Мъск вече е милионер след продажбата на Zip 2. Раздялата с PayPal му носи още165 млн. долара. През 2002 г. основава SpaceX, с която смята да колонизира Марс и Луната чрез развиваните ракетни технологии. Мъск ненапразно е чел романите на Айзък Азимов, като рано или късно ще предложи своята работеща версия. През 2003-а създава Tesla Motors. Мечтателят, за когото фантазното и реалното почти се сливат, е на път да вкара човечеството и в ерата на автономните електромобили. Планира и изграждането на скоростни подземни влакове по системата Hyperloop. По всичко личи, че не е далеч времето, когато транспортът на Земята и в Космоса ще е организиран по съвсем нов начин. Дали защото Илон Мъск е луд за връзване, който намира начин да реализира щурите си идеи, или просто „връзва“ правилните хора, които да ги осъществят, е несъществена подробност…
Друга от неговите компании - Neurolink, се занимава със създаването на интерфейс „мозък-компютър“. Имплантът се тества върху прасета и маймуни и обещава по-добър живот за хората с определени проблеми.
Без почивка
„Работете като в Ада. Просто работете от 80 до 100 часа седмично, за да увеличите шансовете си за успех“, препоръчва Мъск. Имате ли смелостта да опитате и да ни съобщите резултата?
Междувременно Мъск вече работи по 120 часа седмично, но си обещава да отдели поне 10 часа за жената до него.
Гений или луд
Едно тв участие на Мъск в емблематичното шоу Saturday Night Live на NBC на 8 май 2021 г. направи твърде много. В него като водещ Мъск призна, че има синдром на Аспергер - разстройство с аутистичен характер, което създава трудности в социалното общуване и води до нестереотипно поведение. "Просто така работи мозъкът ми", обясни той ексцентричността си. "Аз преоткрих електрическите автомобили и изпращам хора на Марс с космически кораби. Вие наистина ли смятате, че при това положение ще бъда обичайният спокоен тип?", попита изобретателят. В същото шоу Мъск обяви доуджкойна за "гoляма шyмотевица" и "cxeмa". Инвecтитopитe не проявиха чувство за хумор, а зaпoчнaxa дa пpoдaвaт криптовалутата, поскъпнала c нaд 800% в последния мeceц. Но през Тwіttеr той отново намери начин да я върне в игpaтa. Явно и за свръхбогатия Илон Мъск важи правилото на Аристотел Онасис, който твърди, че от определен момент нататък парите са без значение. Те престават да бъдат цел и играта е онова, което е интересно. А Мъск напредва, защото не се бои от провал. И резултатите не закъсняват.
Той посрещна 2021 г. като най-богатият човек в света, макар и след това да падна до второто място. През миналата година състоянието му е нараснало с цели 126 млрд. долара - до 151 млрд. долара (според изчисленията на Forbes), което го прави и най-големият печеливш през 2020 г. Благодарение на ръста в акциите на Tesla – защото и на Уолстрийт, независимо дали го обичат, или го намират за несериозен, са готови да го следват.
Ключ към успеха
Тези, които са достатъчно луди да мислят, че могат да променят света, са хората, които го правят, уверява Стив Джобс. Илон Мъск напълно отговаря на този профил. И все пак кой ли е ключовият фактор за успеха му? Навярно в основата на всичко е, че той винаги намира начин да излети от „тясната кутия“ на всяка грандиозна идея, която го осени, като всеки път изобретява нов начин за това. А и умее да привлича последователи, готови да заложат парите си в тази голяма игра. Хората явно са готови да се доверят на рисков играч като Мъск, за когото иновациите са шантава, но постижима цел, чието осъществяване той умее да превърне и в шоу.
Текстът е част от бр. 103 на сп. „Икономика“. Публикуването му в Economic.bg е по силата на търговско партньорство между двете медии.