„Има живот в старото куче“: Най-голямата икономика в Европа неочаквано нарасна
Днешните данни вероятно само отлагат настъпването на рецесията в страната
Германия предотврати заплахата от рецесия през третото тримесечие с неочакван растеж, показват официалните статистически данни от петък. Индикаторите обаче сочат още по-висока инфлация, предизвикана от болезненото отдалечаване от руската енергия в най-голямата икономика в Европа.
Брутният вътрешен продукт се е увеличил с 0.3% спрямо предходното тримесечие според сезонно изгладените данни, съобщи федералната статистическа служба. Проучване на Reuters прогнозираше свиване от 0.2%.
Германската икономика се задържа въпреки трудните глобални икономически условия с продължаващата пандемия, нарушените вериги за доставки, растящите цени и войната в Украйна“, се казва в изявление на статистическата служба.
Икономическото производство през третото тримесечие се движи главно от частните потребителски разходи. През предходното тримесечие германската икономика отбеляза лек ръст от 0.1% на тримесечна база.
На годишна база БВП нарасна с 1.2% през третото тримесечие, като също надмина прогнозата на анализаторите за растеж от 0.8%.
Германската икономика запази главата си над водата. Или казано по друг начин: все още има живот в старото куче“, каза главният икономически директор на VP Bank Томас Гитцел.
Той предупреди, че въпреки това тежестта за следващите тримесечия е огромна и днешните данни само отлагат пристигането на рецесията в Германия и еврозоната.
Енергийното противопоставяне с Русия доведе до спираловидно покачване на цените на енергията, тласкайки инфлацията до 25-годишен връх през септември от 10.9%. Същевременно това подхранва опасенията за потенциален недостиг на газ тази зима, въпреки че хранилищата са запълнени до близо 100% от капацитета си.
В последната си прогноза правителството очерта растеж от 1.4% тази година и спад от 0.4% през 2023-а.
Сега е вероятно рецесията да удари през зимата, но може да не е толкова тежка, колкото се опасявахме първоначално“, каза Йенс-Оливер Никлаш от банката LBBW.
Той сведе шоковия растеж през третото тримесечие до края на ограниченията за смекчаване на пандемията и мерките за облекчаване, въведени през лятото.