Инфлацията във Великобритания достигна 40-годишен рекорд
Бизнесът в страната се опасява, че нещата ще се влошат есента и ударът върху домакинствата ще е невъобразим
Инфлацията в Обединеното кралство достигна 40-годишен рекорд заради високите цени на храните и енергията. През април цените на стоките и услугите са били с 9% по-високи, отколкото през същия месец на 2021 г., показват статистическите данни.
В рамките само на един месец потребителските цени са се повишили с 2.5%, което е малко под очакванията на икономистите на Reuters за покачване с 2.6%. Те също така прогнозираха 9.1% годишно увеличение.
Резултатът за април е най-високият, откакто данните се събират в сегашния им през 1989 г., надхвърляйки годишното увеличение от 8.4% през март 1992 г. и доста над 7%, наблюдавани през март тази година. Службата за национална статистика на Обединеното кралство заяви, че по нейни оценки инфлацията за последно е била по-висока от сега „някъде около 1982 г.
От 1 април енергийният регулатор на Обединеното кралство увеличи горната граница на цените на енергията за домакинствата – с 54% след скока на цените на енергията на едро, включително рекордното покачване на световните цени на газа. Регулаторът Ofgem не изключва и допълнителни увеличения на горната граница при периодичните си прегледи тази година.
Натиск върху Банката на Англия
Английската централна банка повиши лихвените проценти на четири последователни свои срещи, вдигайки цената на заемите от историческото дъно от ерата на пандемията – 0.1% – до 13-годишния връх от 1%. Централната банка се стреми да овладее инфлацията, без да потиска икономическия растеж.
Скорошно проучване показа, че една четвърт от британците вече пропускат едно хранене, тъй като инфлационният натиск и хранителната криза се смесват в това, което управителят на Банката на Англия Андрю Бейли нарече „апокалиптична“ перспектива за потребителите.
Огромната инфлация нанася още един „удар с чук“ на домакинствата, които и без това вече се притесняват за разходите си за живот, а има предупреждения, че най-лошото тепърва предстои.
„За разлика от САЩ, инфлацията в Обединеното кралство продължава да нараства за момента, подклаждайки допълнителни страхове около цената на живота“, казва Ричард Картър, ръководител на отдела за изследване на фиксираните лихви в Quilter Cheviot.
„Това също така ще увеличи натиска върху Английската централна банка да увеличи лихвените проценти и да се справи с покачващите се цени, дори ако, както самите те признават, много от факторите, движещи инфлацията, са извън техния контрол.“
Картър предполага, че вероятно ще се засили по-нататъшният натиск върху британското правителство да дръпне фискалните лостове и да търси „облекчаване на болката на домакинствата през есента“.
Въпреки че Банката обикновено предпочита да следи шока в предлагането, който повишава цените на енергията и суровините, данните от пазара на труда правят текущото затруднение особено трудно за преодоляване.
„За първи път, откакто се водят записи, има по-малко безработни хора, отколкото има свободни работни места, а равнището на безработица сега е на почти 50-годишно дъно. Поради това работниците се възползват от увеличената си преговорна сила, за да поискат от работодателите да повишат заплащането, за да се справят с по-високи разходи за живот, като ръстът на заплатите сега е 7%“, отбеляза Амброуз Крофтън, глобален пазарен стратег в JPMorgan Asset Management.
„Рискът е, че ако Банката на Англия повиши лихвените проценти твърде бързо в момент, когато потребителите вече усещат щипка, това може да намали търсенето и да тласне икономиката към рецесия. Правенето на твърде малко обаче рискува да затвърди очакванията за инфлацията и да доведе до по-устойчива обратна връзка между заплатите и цената."
Ето защо стратезите на JPMorgan вярват, че банката ще се опита да постигне баланс, като предпазливо повишава лихвените проценти при една среща в даден момент, като същевременно следи икономическите данни отблизо за признаци на намаляване на натиска на пазара на труда или заплатите.
„Безпрецедентни“ щети
Британските търговски камари предупредиха след съобщението в сряда, че „смущаващият очите“ процент на инфлация и криза на разходите за живот, пред които са изправени домакинствата, увреждат способността на фирмите да инвестират и да работят с пълен капацитет.
„Мащабът, в който инфлацията уврежда ключови двигатели на производството в Обединеното кралство, включително потребителските разходи и бизнес инвестициите, е безпрецедентен и означава, че има реален шанс Обединеното кралство да бъде в рецесия до третото тримесечие на годината“, каза Сурен Тиру, ръководител на икономическия отдел на BCC.
„Инфлацията може да се забави малко през лятото, но скокът през април вероятно ще бъде надминат през октомври, тъй като очакваното покачване на цените на енергията през есента ще пратят инфлацията над 10%“.
BCC призова британското правителство да помогне на потребителите и бизнеса в кризата, като отмени неотдавнашното увеличение на данъка върху дохода и намали ДДС върху бизнес сметки за енергия.