Intel излиза срещу конкурентите с нов свръхбърз чип за изкуствен интелект
Гигантът си партнира с Facebook в разработката на иновативните процесори
~ 2 мин.
В началото на бума в развитието на технологиите, базирани на изкуствен интелект (AI), гигантът Intel не изглеждаше да е сред заинтересованите играчи и не пое веднага подадената от пазара топка. Сега обаче компанията се опитва да затвърди авторитета си на топ производител на микропроцесори и обяви, че работи върху свръхбърз процесор, предназначен специално за системи с изкуствен интелект.
Intel обяви своята нова серия чипове Nervana Neural Network Processor, или NNP за кратко. Тя се появява, за да отговори на нуждите на машинното обучение, като е предназначена за центрове за данни, а не за персонални компютри, пише The Verge.
Процесорите на Intel вероятно ще продължат да бъдат предпочитани за сървъри – според някои изследвания компанията държи 96% от пазарния дял в центровете за данни. Работата на съвременните AI технологии обаче в момента се обслужва много по-добре от графични процесори като Nvidia и ARM, чието търсене расте постоянно. Показателно е например, че приходите на Nvidia са се увеличили с 56% на годишна база.
Google също проектира собствен процесор, наречен Tensor Processing Unit, за да захранва проектите си в областта на облачните изследвания. В картинката се намесват и малки играчи като британската Graphcore.
На фона на всичко това Intel предприе своя ход и от лятото на 2016 г. последователно придоби няколко хардуерни компании с общаващ потенциал – стартъпът Nervana Systems, занимаващ се с дълбоко учене, производителя на чипове Movidius и специализираният в сферата на визуалното Mobileye.
Чиповете NNP са пряк резултат от придобиването на Nervana, като оттогава насам Intel усилено се занимава с новата си Neural Network Processor линията. Производителят твърди, че за дизайна на чипа се е съветвал и с Facebook, но не коментира повече подробности по този въпрос.
Амбициите на Intel в сферата на дълбокото учене са, че компанията ще повиши скоростта на този процес със 100 пъти до 2020 г. Няма яснота обаче кога NNP чиповете ще достигнат до своите клиенти, но се предполага, че това може да се случи в ограничени количества още преди края на тази година.
"Мисля, че сме в началото на голяма промяна ... Изкуственият интелект ще бъде подобен на (развитието на) Интернет през 90-те години", каза Брайън Кързанич на конференция по технологии организиран в Калифорния от Wallstreet Journal. Чиповете, предназначени за изкуствения интелект, трябва да могат да обработват големи количества данни в реално време.