Интересът към индустриалните зони нараства
Нашата мисия е да бъдем надежден партньор на бизнеса
Стефан Стайков:
Стефан Стайков е изпълнителен директор на "Национална компания индустриални зони" ЕАД от декември 2015 година. Той има над 20-годишен управленски опит в международни консултантски компании в сферата на изготвяне и внедряване на бизнес програми, преструктуриране и повишаване на конкурентоспособността на частни и държавни организации; позициониране и преговори за стратегическо развитие на бизнес компании; инвестиционно банкиране; привличане на чуждестранни инвестиции и разработване на инвестиционни проекти. Работил е на ръководни постове в частни и държавни компании в Европа, Азия, Австралия и Нова Зеландия, като част от компаниите са „Ernst & Young“, Кока Кола, Оракъл и др. Economic.bg разговаря с него за развитието на индустриалните зони и възможностите пред инвеститорите.
Г-н Стайков, нараства ли интересът на компаниите към индустриалните зони?
През последните няколко години наблюдаваме тенденция за засилване на интереса към индустриалните зони. Тези обособени локации разполагат с редица преимущества, които ги отличават от останалите и ги утвърждават като все по-благоприятна среда за създаване и развитие на бизнес идеи.
Индустриалните зони, които нашата компания управлява, има с какво да заинтригуват инвеститорите. Освен със стратегическа локация и необходимата изградена инфраструктура, зоните ни разполагат с всички комунални услуги. Освен това, за инвеститорите е важно и административното съдействие. За тях добрият диалог с държавната и общинска администрация е изключително важен, защото чрез него инвестиционните им проекти могат да бъдат реализирани в по-бързи срокове, при улеснени процедури.
Инвеститорите оценяват това, че в качеството си на държавна компания, ние се ползваме с пълната подкрепа, както на министерството на икономиката, така и на всички останали държавни и общински структури.
Предвижда ли се строителство на нови индустриални зони? В кои райони на страната?
Именно засиленият интерес налага необходимостта от придобиването на нови локации, които от пустеещи земи да превърнем в модерни зони. Тук е мястото да подчертая, че развитието на една индустриална зона не се изчерпва с това дадена територия да бъде обособена като такава и в нея да бъде изградена основна инфраструктура. Напротив, за да бъде конкурентна и да отговаря на международните стандарти, една съвременна индустриална зона трябва да отговаря на абсолютно всички нужди на инвеститорите.
Тя трябва да предлага комплекс от възможности за развиване на бизнес. Само добре изградената инфраструктура, сама по себе си, не е достатъчно условие за задържане интереса на инвеститорите. За да придобият облик на благоприятна среда за работа, индустриалните зони трябва да бъдат облагородени и да предлагат услуги от разнороден характер: транспорт за работещите, обособени зони за спорт и отдих, ресторанти, магазини, детски градини, обучителни центрове и др. Идеята е чрез предлагане на всички онези важни услуги, които иначе всяка компания трябва да планира сама, да бъдат спестени време и финанси на инвеститора.
Индустриалните зони са важен лост за подобряването на бизнес средата, както на регионално, така и на национално ниво, но трябва ясно да се подчертае, че обособяването и развитието им е свързано с редица процедури, които отнемат време и ресурси. Разбира се, ние разглеждаме редица възможности за разрастването на имотите, които управлява Национална компания индустриални зони (НКИЗ) и посредством добрите ни контакти с общинските структури си сътрудничим в тази посока.
Какви са критериите за избор на терен от страна на инвеститорите?
При заявяване на инвестиционните си намерения, инвеститорите сами задават основните параметри на проектите си. На базата на тази информация екипът ни изготвя предложения за най-подходящ терен, който да отговаря на всички необходими условия и потребности на инвеститора.
Теренът трябва да отговаря на всички необходими изисквания - стратегическо местоположение, наличие на модерна пътна инфраструктура и на всички съпътстващи комунални услуги и др., но инвеститорите не избират нашите индустриални зони единствено заради преимущества на даден терен, те ни се доверяват, защото им предлагаме цялостен комплекс от услуги. В това всъщност се състои нашата стратегическа мисия - да бъдем надежден партньор на бизнеса, за да реализира своите инвестиционни намерения по възможно най-бързия и улеснен начин.
Български или чужди инвеститори проявяват по-голям интерес към този тип терени и в кои сектори е тяхната дейност?
Оптимистичен е фактът, че към индустриалните зони, които управлява НКИЗ интерес проявяват както чуждестранни компании, които са еталон за успешен бизнес, така и български компании - бързо развиващи се и такива, които вече са се наложили. Инвеститорите, избрали нашите локации планират своите производства в различни икономически дейности. Те са от секторите автомобилна промишленост, високи технологии, складова и логистична дейност и др. Това всъщност е доказателство, че на територията на зоните ни място намират различни компании - по националност и вид дейност, което ги прави универсални локации за развитие на различни бизнес проекти.
Ние не делим инвеститорите на големи и малки, не ги разглеждаме като чуждестранни, или български, защото мисията ни е чрез развитие на индустриалните зони да подпомагаме всички инвеститори, решили да инвестират в България, което води до подобряване на бизнес средата като цяло.
Има ли диалог с държавата за изграждане на по-добра инфраструктурата в индустриалните зони?
Изграждането на инфраструктурата в зоните без междуинституционален диалог е невъзможно, защото нашата дейност зависи от държавни и общински структури, които отговарят за редица регулаторни режими и нормативни изисквания. Всяка институция, независимо дали е представител на местната, или централната власт трябва да бъде медиатор, който да откликва на всички нужди на инвеститора и да бъде негов представител и партньор пред държавата. Главната цел на всички институции трябва да се състои в това да помагат на инвеститорите да реализират своите бизнес идеи и именно за това е от изключителна важност те да работят като един екип.
Какви са предимствата за компаниите да извършват своята дейност в обособена индустриална зона в сравнение с градската среда, например?
Индустриалните зони се намират в област, планирана с цел индустриално развитие, затова локацията е от съществено значение. Тези зони са разположени в региони от страната със силно развита транспортна инфраструктура и в непосредствена връзка с европейски транспортни коридори, което способства потока на материали и реализацията на готовата продукция. Обособените имоти и съоръжения са концентрирани в зони, което дава предимството на концентрация на сходни производства, ресурси и услуги. Индустриалните зони разполагат и с други предимства пред терените в градска среда, които ги правят по-подходящи за реализиране на производствена дейност.
Освен това те са позиционирани в близост до градове, но не са позиционирани в градска среда, за да се избегне натовареният трафик. По този начаин може да се осъществи безпроблемната и нормална логистична обезпеченост на целия работен процес. Друго важно предимство е установяването на партньорства. Създаването на клъстери е форма за повишаване на конкурентоспособността на бизнеса и възможност за намаляване на оперативните разходи. И не на последно място трябва да се постави въпросът със синергията от обслужващи дружества. Това определено улеснява инвеститорите и прави реализацията на техните проекти по-лесна.
Какво трябва да направи държавата, за да насърчи инвеститорите?
Бизнес климатът в страната ни е благоприятен и все повече инвеститори оценяват това. Наличието на нисък корпоративен данък, сравнително най-ниски оперативни разходи спрямо останалите държави в ЕС, макроикономическа и финансова стабилност, стратегическо географско положение като мост между Европа и Азия и стимулите, които предлага БАИ, правят България изключително привлекателна дестинация, както за местни, така и за чуждестранни инвеститори. Имаме основата, но за да бъдем конкурентоспособни, трябва да спечелим доверието на инвеститорите и да се стремим да подобряваме условията за създаване на бизнес. А постигането на това е комплексен процес, който зависи от разнородни фактори: реформи в различни сектори, законодателни промени, предлагане на атрактивни стимули и др.
Важно е да се подчертае, че за да насърчим инвеститорите да развиват бизнеса си в индустриалните зони трябва да имаме възможност да им предлагаме богата палитра от услуги, които в момента са в обхвата на дейност на различни регулаторни дружества. За да обслужваме инвеститорите качествено и в срок трябва да имаме по-големи правомощия и те да получават комуналните услуги директно от нас, а не да преговорят поотделно с всяко дружество.