„Лукойл” продава рафинерията в България на катарско-британски консорциум
По данни на FT сделката ще се случи до края на годината
Руската държавна енергийна група „Лукойл” планира да продаде рафинерията си в България - най-големият си актив на Балканите - на катарско-британски консорциум. Информацията идва от Financial Times, която се е запознала с писмо от групата до кабинета на руския президент Владимир Путин, който трябва да одобри сделката.
„Лукойл” е избрала консорциум, съставен от Oryx Global, контролирана от катарския бизнесмен Ганим Бин Саад Ал Саад, и базираната в Лондон глобална търговска къща за суровини (основни енергийни и метални продукти, черни и цветни метали, суров петрол и др.) DL Hudson.
По информацията на изданието сделката ще се случи до края на годината и ще даде знак за отслабването на влиянието на Москва върху енергийните доставки в Югоизточна Европа.
Oryx е отказала коментар през медията, DL Hudson също не отговори на запитването.
Забраната за внос на руски петрол в целия ЕС след пълномащабното нахлуване на Москва в Украйна през 2022 г. направи все по-трудн работата на „Лукойл” в България.
Член на ЕС и НАТО, България също оказва натиск върху „Лукойл” да напусне, пише FT. Миналата година тя удари компанията с 60-процентов данък върху печалбата в опит да изгони собствениците ѝ. Страната също така забрани износа на продукти на базата на руски суров петрол от „Лукойл Нефтохим Бургас”.
България, която беше приятелски настроена към Русия преди инвазията ѝ в Украйна, изпрати важни боеприпаси и оръжия до Киев и дори дизел от рафинерията „Лукойл” през първата част на войната.
Отношенията между двете страни бяха допълнително обтегнати след обвиненията, че руснаците са се опитали да саботират български оръжейни производства.
Последният кръг от кандидати за компанията е включвал също Socar, държавната енергийна компания на Азербайджан, KazMunayGas, държавната енергийна група на Казахстан и турската петролна група Opet, според писмото, изпратено до кабинета на Путин.
Socar, KazMunayGas и Opet не отговориха на исканията за коментар.
Като цяло най-малко половин дузина групи са проявили интерес към закупуването на компанията, според двама запознати души.
Припомняме, че в момента върви смяна на представителя на държавата в бургаската рафинерия „Лукойл Нефтохим“, инициирана от служебния министър на енергетиката Владимир Малинов. Преди месец Министерството на енергетиката поиска да махне Бойко Ницов, енергиен експерт от Центъра за изследване на демокрацията, и без конкурс да назначи Цветан Петров Цирков, дългогодишен служител в Министерство на икономиката. Ротацията обаче беше отказана от Агенцията по вписванията (АП) заради пропуски в документацията. В средата на ноември отново ще има Общо събрание на акционерите, на което пропуските ще бъдат изчистени и вероятно представителят на държавата ще бъде сменен. Според експерти рокадата е свързана именно с продажбата на рафинерията в Бургас.