Инвестиция в роботи: Технологичното израстване на една българска фирма чрез европроекти
Благодарение на европейското финансиране „Кодкий Tекнолоджис“ вече разполага с „мерцедеса на машините за лазерно рязане“
„Кодкий Tекнолоджис“ е компания, специализирана основно в производството и продажбата на цифрово програмно кодирани заключващи системи. То се базира на един от три швейцарски лиценаз, по които в Европа се произвеждат от световни лидери като Каба, Аблой и българското дружество. Технологията може да генерира 15 милиона възможни комбинации, което гарантира уникалност при заключване.
Основните конкурентни предимства на продуктите им са по-ниската цена от тази на световните производители при качество, идентично с тяхното. При тези преимущества обемът поръчки нараства непрекъснато, а предприятието се изправя пред затруднението, че производственият капацитет е изцяло зает. Това е и причината мениджмънтът на фирмата вече няколко пъти да се насочва към усвояването на европейски средства.
В изпълнение на последния си европейски проект компанията закупува няколко нови машини, с които да повиши производството и да въведе нови технологии. „Кодкий Текнолоджис“ е бенефициент по линия на Европейския фонд за регионално развитие, част от Кохезионната политика на Европейския съюз. Общата стойност на проекта надхвърля 847 хил. лв., като финансирането от Брюксел е 432 хил. лв. (51% от цялата инвестиция).
Влагаме европейските пари главно в нови машини и увеличаване на капацитета и способността на производството“, обясни пред Economic.bg Нено Нанев, управител на компанията.
„Мерцедесът“ на машините
Визията за развитието на предприятието е именно да е високотехнологично и това е спецификата, която мениджмънтът се стреми да спазва при всеки европроект.
Ние сме малко до средно предприятие, но високотехнологично. За мен това е важното, не е важно да съм голямо предприятие, а да съм високотехнологично“, казва Нанев.
По европроекта са закупени няколко машини – фреза, струг и робот за заваряване. Другите машини са полирмашина и машина за лазерно рязане, която Нанев нарича „мерцедесът на машините за лазерно рязане“, защото те дават възможност на предприятието да повиши качеството и капацитета на работа.
С инвестицията компанията закупува и нов тип технология – машина за лазерно рязане на тръби, „което съответно е нов тип производство, с което започваш да създаваш нов тип продукти и да решаваш казуси, които преди това не си успял, защото си нямал технологията“.
С обновяването на нашия машинен парк всяка една нова машина има по-добра производителност от предишната и в свободното време или произвеждаш детайли за себе си, или ги продаваш навън – т.нар. „аутсорсинг на детайли“. Ние решаваме да ги продаваме навън и намираме подобен тип фирми, които ни стават партньори. И започваме да продаваме това свободно време, правейки детайли за различни фирми, а от там се развива и бизнесът с аутсорсинг“, казва управителят.
По думите му България е един много ограничен пазар и „Кодкий“ се опитва да се разраства навън, конкурирайки се с огромни корпорации.
Конкурентите по света са огромни корпорации. Най-силни са в Австрия, Германия и Финландия.“
Роботът не заменя човека
И въпреки че роботът е част от решаването на проблема с липсата на кадри, философията на Нанев е, че машината не заменя човека, когато той обича работата си и се преквалифицира така, че да може да работи с машината.
С внедряването на нова технология се създава и нов специалист, който да може да работи с нея“, каза той.
Така единият от заварчиците, който работи във фирмата е обучен и се специализира в работата си с робота. Обученията се правят от фирмите доставчици, които са най-често от Германия и Япония.
По-добре е автоматизацията да върви ръка за ръка с човека, отколкото да замени изцяло човека. Една част от машините, които тогава закупихме, са са наследници на предходен модел машини, които вече използвахме“.
Философията на дружеството е, че е по-добре да се поощри екипът, с който се работи, и когато човекът види, че е оценен, той обича работата си.
Нанев разказва, че след всеки един европейски проект, който дружеството реализирали, за фирмата се открива един нов хоризонт – нов пазар, нови възможности, нови клиенти в различни отрасли.
Защото ако до онзи ден хората тук са правели само ключалки, се започнаха да правят детайли, които са за медицинска промишленост, детайли за аероспейс – неща, които трудно ще ги изнамериш просто така“.
Съфинансирано от Европейския съюз. Изразените възгледи и мнения обаче принадлежат изцяло на техния(ите) автор(и) и не отразяват непременно възгледите и мненията на Европейския съюз или на Европейската комисия. За тях не носи отговорност нито Европейският съюз, нито Европейската комисия.