OpenAI вече е един от най-скъпите стартъпи
Компанията зад ChatGPT приключи успешен кръг за финансиране, който я оцени на близо 150 млрд. долара
През изминалата година Сам Олтман се сблъска с много удари, но за пореден път доказа, че може да убеди инвеститорите да вложат стотици милиони в OpenAI, разработчикът на ChatGPT. Последният кръг на финансиране се оказа най-горещият билет в Силициевата долина, привличайки инвеститори, които искат да се включат в последното набиране на капитал от нашумелия стартъп за изкуствен интелект.
В изявление, публикувано на уебсайта на OpenAI, се казва, че компанията е набрала 6.6 млрд. долара от инвеститори, което оценява компанията на 157 млрд. долара. Това би я превърнало в един от най-ценните стартъпи в света – тя вече кръжи около публично търгувани компании, като Uber или AT&T.
Финансирането ще ускори напредъка по нашата мисия“, се казва в изявлението
Предлагането привлече познати инвеститори в рисков капитал, включително Thrive Capital и Khosla Ventures, както и най-големия корпоративен спонсор на OpenAI – Microsoft, и ново участие от страна на Nvidia.
Приключването на кръга на финансиране съвпада с продължаващите усилия за преструктуриране на OpenAI и промените в ръководството, включително внезапното напускане на дългогодишния главен технологичен директор Мира Мурати миналата седмица.
В кръга участваха също Altimeter Capital, Fidelity, SoftBank и подкрепяната от държавата Абу Даби инвестиционна компания MGX.
В сряда главният финансов директор на OpenAI Сара Фриър заяви пред служителите, че след финансирането ще може да им се осигури ликвидност чрез търгово предложение за обратно изкупуване на акциите им в компанията. Подробности и срокове няма. По-рано тази година компанията позволи на някои служители да осребрят акциите си при оценка от 86 млрд. долара.
Thrive Capital, която участва с около 1.2 млрд. долара в кръга, е договорила възможността да инвестира още 1 млрд. долара през следващата година при същата оценка, ако фирмата за изкуствен интелект постигне цел за приходи, допълват източниците.
Apple, която водеше преговори за придобиване на част от OpenAI, в крайна сметка не се присъедини не участва в набирането на средства, заявиха източниците, пожелали анонимност.
Финансирането е под формата на конвертируеми облигации, а преобразуването в собствен капитал зависи от успешната структурна промяна в OpenAI, която вече няма да бъде контролирана от Борда на директорите на дружеството с нестопанска цел.
Промените в персонала не са попречили на ентусиазма на повечето инвеститори, които очакват значителен растеж въз основа на прогнозите на главния изпълнителен директор на OpenAI Сам Олтман.
Компанията е напът да генерира 3.6 млрд. долара приходи през тази година при нарастващи загуби от над 5 млрд. долара. Според източници, запознати с числата, тя предвижда сериозен скок на приходите през следващата година до 11.6 млрд. долара.
Инвеститорите също така са си осигурили някои защити, докато OpenAI преминава през сложното корпоративно преструктуриране, което ще предостави на Олтман дялово участие. Преговорите все още продължават и все още не са определени срокове.
Инвеститорите са договорили условия, които ще им позволят да си върнат капитала или да предоговорят оценката, ако промените не бъдат осъществени в рамките на две години, твърдят източниците.
Метеоритният възход на OpenAI по отношение на популярността на продукта и оценката му завладя въображението на целия свят. От стартирането на ChatGPT досега той е привлякъл 250 милиона активни потребители седмично. Оценката на компанията също така се е повишила от 14 млрд. долара през 2021 г. до очакваните сега близо 160 млрд. долара. Приходите ѝ са нараснали от нула до 3.6 млрд. долара, което далеч надхвърля тогавашните прогнози на самия Олтман.
Компанията заяви пред инвеститорите, че все още активно се стреми към изкуствен общ интелект, което означава разработване на системи за AI, които надминават човешкия интелект, тъй като увеличава комерсиализацията и се опитва да бъде печеливша.