ИТН цака Петков с тотален контрол на всички министерски плащания
Партията на Слави Трифонов иска специална комисия в парламента да одобрява всички договори, които сключват първостепенните и второстепенните бюджетни разпределители
След като "Продължаваме промяната" и Кирил Петков се запънаха за парите на строителните фирми и настояват постоянната Антикорупционна комисия да одобрява плащанията по всеки договор със строителите, "Има такъв народ" решиха да надцакат партньорите си. Депутатите от партията на Слави Трифонов входираха в деловодството на парламента две проекторешения, с които предлагат да се създаде временна комисия, която не само да одобрява допълнителните пари за пътни ремонти, но да одобрява абсолютно всеки договор, сключван от министерства и агенции.
Късно снощи, след провала с изплащането на 655-те млн. лв. на пътните фирми, премиерът Кирил Петков написа пост във Facebook и обяви, че ПП отново ще представи решение, което да се гледа от НС. Рано тази сутрин Борислав Гуцанов (БСП) заяви, че решение за дължимите пари на строителите ще има още следващата седмица, като то отново ще дойде след санкция от парламента. По думите на Гуцанов освен изплащането на първите 655 млн. лв., трябва да има контрол за изплащането на останалите суми към фирмите, т.е. те да минават през Антикорупционна комисия. Такава бе и тезата на ПП, която бе вкарана в последния момент в правна комисия, но не бе одобрена късно в четвъртък при гледането на решенията в зала.
С новото проекторешение, входирано с днешна дата от Тошко Йорданов и група народни представители от ИТН, се предлага "АПИ да предприеме всички необходими правни и фактически действия по възлагането на нови дейности" по текущите договори за ремонт и поддръжка, както и по тези за поставяне на мантинели, знаци и т.н. За целта се позволява на АПИ да сключи допълнителни споразумения по договорите, за да бъде изменен крайният им срок на действие (те изтичат в периода април - юни) и дейностите по тях да продължават до избора на изпълнител по новите обществени поръчки, но не по-късно от 30 септември.
Втора точка от проектопредложението предвижда АПИ да "предприеме всички необходими правни и фактически действия, за да бъдат своевременно и напълно завършени започнати дейности, възложени въз основа на действащите към момента договори" за поддръжка на пътищата.
В нито една точка няма предложение за изплащане на различни проценти от задълженията към пътните строители. Въпреки това в точките се дава възможност АПИ да предприема всички необходими действия за възлагането на нови дейности, но и за продължаване на старите. Най-вероятно в това условие може да влезе и изплащането на парите към фирмите, и то по преценка на АПИ, без контрол от НС, какъвто искат от ПП.
Проекторешението не е разпределено на комисии все още.
Тази идея плащанията да минават през Антикорупционна комисия обаче не се хареса на ИТН и на регионалният министър Гроздан Караджов. Според Караджов така НС ще трябва да решава за плащания за всяка една дейност, която ще предприеме Пътната агенция - от поставянето на пътен знак до ремонта на пътни участъци.
Именно заради предложението на ПП за прекият финансов контрол, който ще осъществява НС върху бюджета на МРРБ, от ИТН предложиха всички плащания на министерствата да минават през временна комисия на парламента.
Второто проекторешение, което е входирано с днешна дата в парламента от Тошко Йорданов и цялата парламентарна група на ИТН, се предлага именно създаването на такава комисия за срок от една година. ИТН предлага тя проверява задълженията, но и да одобрява плащанията по договори, сключени с първостепенните и второстепенните разпоредители с бюджет, както и с дружествата с държавно участие в капитала.
Плащанията по договорите да става след решение на НС въз основа на доклад на Комисията.
В мотивите е записано, че само така може да се предотврати незаконносъобразното и нецелесъобразно разходване на публични средства.
И това проекторешение все още не е разпределено по комисии.