Изкупуването на облигации в ЕЦБ е „антибиотик, който спря да работи“
Централната банка ще трябва да разработи нови инструменти, смята Янис Варуфакис
~ 2 мин.
Европейската централна банка (ЕЦБ) трябва да се преоткрие и да измисли нови инструменти, тъй като програмата й за изкупуване на облигации вече не е ефективна, заяви Янис Варуфакис, бившият финансов министър на Гърция, пред CNBC в четвъртък. Той сравни тази политика с антибиотик, който е спрял да работи.
ЕЦБ отнесе силни критики заради обявения през септември нов кръг количествени облекчения (QE) – програма за изкупуване на държавни облигации, целяща да засили паричния стимул за поддържане на икономически растеж. Когато доходността по европейските държавни облигации нараства, страните трябва да плащат повече, за да се финансират и да обслужват дълговете си, разстройвайки по този начин балансите. Някои активни членове на ЕЦБ разкритикуваха решението за обявяване на втори кръг на QE без ясна крайна дата.
„Начинът, по който бе преструктуриран QE, прилича на антибиотик, който е спрял да действа, защото бактериите са се приспособили към него“, коментира Варуфакис, който оглавяваше финансовото ведомство на Гърция в разгара на дълговата криза.
Първия си такъв пакет стимуи ЕЦБ представи през 2015 г. в опит да обнови икономиката в еврозоната след кризата с държавния дълг през 2011 г. След това програмата за закупуване на активи беше допълнително разширявана по различни поводи и приключи през декември миналата година.
Въпреки това, инфлацията – основният фокус на ЕЦБ – не падна под таргета на банката от 2%, в резултат на което тя обяви нов кръг от QE през септември. Месечните покупки трябва да достигнат 20 млрд. евро.
„Това няма смисъл. Няма да има положителни ефекти, а отрицателни“, коментира по-рано и Оман Исинг, бивш главен икономист на ЕЦБ.
Едно от потенциалните отрицателни въздействия на QE е, че допълнителното парично предлагане, което създава, може да не постигне крайната си цел: увеличаване на банковото кредитиране и увеличаване на инвестициите.
Освен това QE може в крайна сметка да доведе до обезценяване на валутата, което означава, че вносът ще стане по-скъп. Новият президент на ЕЦБ Кристин Лагард ще трябва да „разработи нови инструменти“, смята Варуфакис.
„ЕЦБ трябва да емитира своя облигация“, даде пример той.