Глоба от $150 млн. грози китайския производител на дронове DJI
Заради измама са уволнени 29 души в компанията, а щетите може да се окажат огромни
~ 2 мин.
Най-големият производител на дронове – китайската компания DJI, разкри в понеделник резултатите от вътрешно разследване, което може да ѝ коства 150 млн. долара. В официалното изявление се посочва случай на измама, в която служители на фирмата са „завишили цената на частите и материалите на определени продукти за лична финансова изгода“. Въпросните лица са били уволнени, но казусът повдига въпроси за управлението на един от най-известните технологични играчи в Китай, пише CNN.
DJI годишно продава безпилотни летателни апарати за милиарди долари по целия свят. Разкритата измама може да доведе до щети за десетки милиони.
Компанията обясни, че вече се е свързала с органите на реда. Също така заяви, че ще засили вътрешния контрол и ще създаде нови канали за поверителни и анонимни доклади от служителите, свързани с нарушения на правилата за поведение на работното място.
Набедените в измама и уволнени по този повод служители са 29, а размерът на потенциалните загуби достига 150 млн. долара.
„Продължаваме да проучваме ситуацията и сътрудничим изцяло на разследването на правоприлагащите органи“, се казва в изявлението на компанията.
От полицията в Шънджън – градът, където е базирана DJI, не са отговорили на искането за коментар от CNN.
В компанията работят около 14 000 души, а с времето тя се превърна в една от най-успешните китайски технологични компании, създавайки глобален пазар за потребителски дронове.
Стартъпът е основан през 2006 г. от Франк Уанг, който сега е изпълнителен директор на DJI. По онова време той учи в университета в Хонконг, а впоследствие е обявен от Forbes за първия „дрон милиардер“.
Към днешна дата компанията притежава ¾ от пазара за потребителски дронове, според изследователската фирма Skylogic Research. Наблюдателите на сектора са единодушни, че DJI е значително по-напред в надпреварата от конкурентите си. Един от съперниците му – GoPro, миналата година се оттегли от пазара, мотивирайки решението си с регулаторни трудности и голяма конкуренция.