Изпращаме 400 войници в натовски батальон в Румъния
Да се ускори създаването на общ флот на Алианса в Черно море, поиска военният министър
С наближаването на срещата на върха на НАТО в
Полша през юли стават ясни все повече детайли от плановете на алианса за
засилено присъствие в Източна Европа. След като генералният секретар на пакта
Йенс Столтенберг обяви, че НАТО ще разположи 4 батальона в Полша и
балтийските републики, се разбра, че в Румъния ще бъде дислоцирана една
многонационална бригада. Окончателното решение трябва да бъде прието на форума
във Варшава. България обаче веднага обяви готовност да участва с 400 военни в
бригадата. Това стана след среща на министъра на отбраната Николай Ненчев с
румънския му колега Михнеа Моток в Брюксел.
„Обсъдихме въпроси, свързани със сигурността на Югоизточна Европа, включително и разполагането на една рота на територията на Румъния. Към момента евентуално ние бихме могли да участваме с приблизително около 400 човека в обучение и общи тренировки на ротационен принцип. Ние се убедихме заедно с румънския колега, че е необходимо по-осезаемо присъствие от страна на НАТО в региона на Черно море. Имаме обща концепция и вероятно ще поставим този въпрос на срещата на върха във Варшава съвместно“, заяви след срещата Ненчев, цитиран от БНР.
Акцент в разговора между двамата е била и идеята за създаване на флот на НАТО в Черно море. Той трябва да бъде съставен от кораби на Румъния, България и Турция. В началото на април Михнеа Моток заяви, че флотилията ще включва украински и грузински военни кораби. Планирана е платформа и за съвместни учения на ротационен принцип.
„Такава формула ще е отворена и за съюзниците, които не са черноморски страни, но постоянно участват във военните учения в Черно море или ползват пристанищата, най-вече САЩ“, обясни Моток. „В тази връзка считаме за целесъобразно включването на военните органи на НАТО на възможно най-ранен етап“, коментира след срещата с румънския си колега и министър Ненчев.
Идеята за създаване на флот на НАТО в Черно море набира скорост през последните месеци. Йенс Столтенберг на няколко пъти заяви, че алиансът ще търси разширяване на присъствието си в Черно море. „САЩ трябва да засилят военното си присъствие в нашата страна, включително с изграждане на съвместни военноморски бази“, съобщи през април бившият външен министър Соломон Паси. Той е убеден, че колкото повече военни бази имаме, толкова по-голяма ще е сигурността ни по отношение на тероризма.