Япония разтърси пазарите с изненадваща промяна в паричната политика
Централната банка реши и да увеличи месечните покупки на облигации до 9 трилиона йени
Централната банка на Япония шокира пазарите във вторник с изненадващо коригиране на контрола върху доходността на облигациите. Действията на Банката на Япония позволяват на дългосрочните лихвени проценти да се повишат с повече – ход, насочен към облекчаване на някои от разходите за продължаващите парични стимули.
Акциите се понижиха, докато йената и доходността по облигациите скочи след решението, което хвана неподготвени инвеститорите. Те очакваха централната банка да не прави промени в своя контрол на кривата на доходност (YCC), докато гуверньорът Харухико Курода не се оттегли през април.
В ход, обяснен като стремеж да вдъхне живот на пасивния пазар на облигации, Банката на Япония реши да позволи на доходността по 10-годишните облигации да се движи в рамките на 50 базисни пункта от двете страни на целта от 0%. Това е удвояване спрямо досегашните 25 базисни пункта.
Но централната банка запази целта си за доходност непроменена и заяви, че ще увеличи рязко купуването на облигации, което е знак, че този ход е "фина настройка" на съществуващата свръхразхлабена парична политика, а не оттегляне на стимулите, пише Reuters.
Курода каза, че този ход има за цел да изглади изкривяванията във формата на кривата на доходност и да гарантира, че ползите от програмата за стимулиране на банката са насочени към пазарите и компаниите.
Днешната стъпка е насочена към подобряване на пазарните функции, като по този начин спомага за засилване на ефекта от нашето парично облекчаване. Следователно това не е повишаване на лихвения процент“, каза Курода на пресконференция.
„Тази промяна ще подобри устойчивостта на рамката на нашата парична политика. Това абсолютно не е преглед, който ще доведе до изоставяне на YCC или излизане от облекчената политика.“
Както се очакваше, по време на двудневното заседание BOJ запази непроменени своите цели за YCC, определени на -0.1% за краткосрочните лихвени проценти и около нула за доходността по 10-годишните облигации.
Банката също така каза, че ще увеличи месечните покупки на японски държавни облигации (JGB) до 9 трилиона йени (67.5 милиарда долара) на месец от предишните 7.3 трилиона йени.
Средната стойност на акциите на Nikkei се срина с 2.5% след решението, докато доларът падна с цели 3.1% – до четиримесечно дъно от 132.68 йени. Доходността на 10-годишните JGB за кратко се повиши до 0.460% – близо до новозададената имплицитна горна граница на Банката на Япония.
Може би това е малка стъпка, за да тестваме стратегията и да видим каква е реакцията на пазара и доколко той реагира“, каза Барт Уакабаяши, мениджър на клон в State Street в Токио. „Мисля, че виждаме първия пръст на крака във водата.“
Пазарите вече гадаят какъв може да бъде следващият ход на централната банка, тъй като мандатът на Курода изтича и се очаква инфлацията да остане над целта от 2% през следващата година.
„Те разшириха диапазона и предполагам, че това дойде по-рано от очакваното. Повдига въпроси дали това е предшественик на още, което предстои, по отношение на нормализиране на политиката“, каза Мо Сион Сим, валутен стратег в Bank of Singapore .
Написаното е на стената, че може би рязкото отслабване на йената, която видяхме преди, е било неудобно за политиците... ясно е, че това допринася за силата на йената през следващата година.“
Политиката на Банката на Япония за ултраниски лихвени проценти и нейното безмилостно купуване на облигации, за да защити тавана на доходността си, предизвикаха нарастваща обществена критика, че изкривява кривата на доходност, източва ликвидността на пазара и подхранва нежелан спад на йената, който увеличи цената на вноса на суровини.