Японският премиер обяви, че се оттегля
Заради несправянето с пандемията Йошихиде Суга няма да се бори за лидерския пост в партията, което ще го свали и от държавния пост
Японският премиер Йошихиде Суга обяви, че ще се оттегли след само една година на поста. Той предприема тази стъпка след неуспеха на правителството да се справи с новата вълна от COVID-19 и намаляващата обществена подкрепа, предава Reuters.
Суга, който пое поста след като Шиндзо Абе подаде оставка през септември, позовавайки се на влошеното си здраве, отбеляза срив в рейтинга си и подкрепата към управлението му е едва 30%. Страната се бори с най-тежката вълна от инфекции, точно преди общите избори тази година.
Премиерът не успя да се възползва от последното си голямо постижение – домакинството на Олимпийските игри, които бяха отложени през 2020 г. поради пандемията – месеци преди Суга да встъпи в длъжност, тъй като случаите на коронавирус тогава нараснаха.
Решението на премиера да не участва във вътрешните избори на Либерално-демократична партия (ЛДП) през септември означава, че партията ще избере нов лидер, който ще стане премиер.
Преди Абе – най-дългогодишният премиер на Япония, с осемгодишен мандат – страната премина през шест министър-председатели за тези години, включително първият едногодишен мандат на самия Абе.
След обявлението на Суга японският борсов индекс Nikkei скочи с 2%, докато по-широкият индекс Topix увеличи печалбите си и достигна най-високите си нива от 1991 г. насам.
„Искам да се съсредоточа върху отговора на коронавируса, затова казах на изпълнителната среща на ЛДП, че съм решил да не участвам в надпреварата за партийно ръководство“, каза Суга пред репортери. „Прецених, че не мога да жонглирам с двете неща и трябва да се концентрирам върху всяко от тях“, каза Суга. Той добави, че ще проведе пресконференция още през следващата седмица.
Водещите представители на ЛДП заявиха, че Суга ще остане, докато неговият наследник не бъде избран на изборите в партия, насрочени за 29 септември.
Победителят там е почти сигурно, че ще бъде премиер поради мнозинството на партията в долната камара. Правителството обмисля да проведе общите избори на 17 октомври.
Състезание за лидер
Фумио Кишида, тихият бивш външен министър, е един от само двамата депутати, декларирали досега кандидатурата си. В четвъртък той разкритикува отговора на коронавируса на Суга и призова за пакет от стимули за борба с пандемията.
„Кишида засега е най-добрият кандидат, но това не означава, че победата му е гарантирана“, каза Коичи Накано, професор по политически науки в университета София.
Според него популярният министър на административните реформи Таро Коно може да се кандидатира, ако получи подкрепата на лидера на фракцията си – финансовият министър Таро Асо. Бившият министър на отбраната Шигеру Ишиба също може да се кандидатира, но засега е в неблагоприятно положение.
Бившият външен министър и министър на отбраната Коно е популярен сред по-младите избиратели, след като изгради подкрепа чрез Twitter, където има 2.3 милиона последователи – рядкост в японската политика, доминирана от мъже на 60 или повече години.
Ишиба е бивш министър на отбраната и от малкото критици на Абе, когато последният беше на поста.
Позицията на Абе ще бъде внимателно наблюдавана, като се има предвид влиянието му в двете най-големи фракции на ЛДП – собствената му група Hosoda и втората по големина фракция, ръководена от финансовия министър Таро Асо, както и сред консервативните депутати, казват експерти.
За разлика от миналата година местните членове на ЛДП ще гласуват заедно с членовете на партията в парламента, което прави резултата от надпреварата за лидер по-труден за предвиждане.
Водената от ЛДП коалиция не се очаква да загуби мнозинството си в мощната долна камара, но прогнозите предполагат, че ЛДП може да загуби мнозинството, което притежава сама – резултат, който би отслабил всеки, който следва партията.
„Цените на акциите се повишават въз основа на мнението, че шансът за поражение на ЛДП на общите избори е намалял, защото всеки друг, освен Суга, ще може да възвърне популярността си“, каза старши икономиста в Daiwa Securities Тору Суехиро.
Имиджът на Суга като интелигентен политически оператор, способен да прокара реформи и да овладее бюрокрацията, повиши подкрепата му до 74% при встъпването му в длъжност.
Първоначално бяха аплодирани популистки обещания, като по-ниски тарифи за мобилни телефони и застраховка за лечение на стерилитет. Но отстраняването на учени, критикуващи правителството, от консултативния комитет и компромисът с младшия коалиционен партньор относно политиката за разходи за здравеопазване на възрастните хора, предизвика критики срещу премиера.
Ненавременните му действия по спирането на програмата за вътрешно пътуване „Go To“ , което според експертите може да е помогнало за разпространението на коронавируса в Япония, удари силно по рейтинга му. В същото време обществеността се умори от извънредни ситуации, които нанесоха вреди и на бизнеса.