Крахът на жилищния пазар в Германия
Търсенето и цените се срутиха в последните месеци, а липсата на работна ръка само влошава ситуацията
В продължение на доста години жилищният пазар в Германия бе в подем и отчиташе невиждан бум. Сега обаче ситуацията е доста по-различна. Секторът е изправен пред редица предизвикателства, последното от които е отчетената многомилиардна загуба от най-голямата корпоративна група за недвижими имоти в страната – Vonovia. Освен това, все по-трудно се намира и работна ръка в сектор „Строителство“, което допълнително утежнява ситуацията.
Защо е важен германският пазар?
Проблеми в сектора на недвижимите имоти се появи и в Съединените щати, и в Швеция, но германският пазар е от ключово значение, защото това е най-голямата икономика в Европа, както и най-големият пазар за инвестиции в недвижими имоти на континента.
Секторът на имотите съставлява приблизително една пета от икономическата продукция и създава едно на всеки десет работни места, според Германската федерация за имоти, предава Reuters.
Колко е зле ситуацията?
През първата половина на годината новото строителство в страната се срина, спадайки средно с 47% за последните две години. Новите разрешителни за строеж също отчетоха значителен спад – от 27% през първите пет месеца от тази година.
Цените на жилищата се понижиха рекордно през първото тримесечие. Германската статистическа служба отчете годишен спад от 6.8%, което е невиждан от създаването на статистиката срив.
Очаква се данните за месец септември да дадат повече яснота върху това накъде върви пазара и запазва ли се негативната тенденция.
Сегашната криза със сигурност ще продължи още известно време“, каза Свен Карстенсен, главен изпълнителен директор на Bulwiengesa, консултантска фирма за имоти и анализ.
Каква е причината за спадовете?
Основният фактор е внезапното и бързо покачване на лихвените проценти от Европейската централна банка, което е опит да се ограничат най-високите темпове на инфлация от десетилетия, но има още нещо.
Разходите за строителство също скочиха, а търсенето на офиси и търговски площи намаля след пандемията. Войната в Украйна също направи германските имоти да изглеждат по-рискови за чуждестранните инвеститори.
Ако сте инвеститор от Близкия изток, Германия изглежда е доста близо до Украйна. Те казват: „Искам да отделя пари за САЩ и Азия, а не за Германия“, каза Флориан Швалм, консултант в EY.
Какво е въздействието върху финансовия сектор?
По-високите лихвени проценти са благоприятни за банките, като им помагат да генерират големи увеличения на приходите от лихви, но кредитирането на недвижими имоти също представлява голяма част от техния бизнес, а заради високите лихви все по-малко хора се възползват от кредит.
Deutsche Bank, най-голямата банка в страната, рационализира ипотечния си бизнес с ход, който ще съкрати стотици работни места, а някои застрахователи, които инвестират в имоти в своите огромни холдинги, са в процес на преоценка на своите портфейли.
Какво следва?
Германия, чието население напоследък нарасна, тъй като милиони мигранти и бежанци от Украйна се стичат в страната, има за цел да построи 400 000 апартамента годишно. Множество предизвикателства има преди постигането на тази цел. Затова политици, министерства и индустрията на имотите ще се съберат с канцлера Олаф Шолц на 25 септември, за да се опитат да намерят решения, а някои вече се подиграват с предложения за подмладяване на сектора.
Миналата седмица Клара Гейвиц, министър на жилищното строителство на Германия, призова за допълнителни данъчни облекчения за отписване на разходите за строителство на нови жилищни сгради.
Президентът на Германската федерация за недвижими имоти Андреас Матнер настоява правителството временно да спре данъка върху продажбите на имоти и настоява за кредитна програма с ниски лихвени проценти в подкрепа на новите жилищни сгради.
Тим-Оливър Мюлер, ръководител на Федерацията на германската строителна индустрия, настоява за спешен пакет от мерки, който ще включва продажба на намалени цени на обществена земя за отдаване под наем на сгради.