Йоловски: Стремим се към дигитална трансформация на България
Министърът на електронното управление коментира и казуса с фалшив имейл на колегата си Андрей Цеков, начело на регионалното министерство
Моето министерство се стреми към дигитална трансформация на България и правим необходимите стъпки за това. Не изоставаме. Това коментира министърът на електронното управление Александър Йоловски по време на AI N’ CYBER CONFERENCE 2023 – ежегодният форум за изкуствен интелект и киберсигурност, организиран от Дигитална национална коалиция в партньорство с Economic.bg и Фондация „Конрад Аденауер“.
Изкуственият интелект и киберсигурността имат все по-голямо значение за всички сфери на живота. Украйна е пример за държава, която успява да запази и съхрани дигиталната си инфраструктура дори по време на война.
Йоловски напомни, че след началото на войната в Украйна, в началото на месец март, срещу България е започнала мощна дигитална атака срещу правителствени сайтове и системи на страната.
Ние се изправихме срещу тези атаки. Трябваше да намерим решение за много кратко време и ние създадохме защита, която ни помогна да се справим с атаките. Ние вървим в правилната посока. Действахме бързо тогава и бих казал, че сме много по-устойчиви в киберпространството, отколкото преди година“, заяви министърът.
Странният случай с фалшивия имейл на министър Цеков
Специално за Economic.bg Йоловски коментира и случая с разпространяването на зловреден имейл, свързан с министъра на регионалното развитие Андрей Цеков. Още преди седмица МРРБ излезе с прессъобщение, че фалшив имейл адрес [email protected] разпространява информация до хора, институции и т.н.
По думите на Йоловски вече е регистриран сигнал в центъра по компютърна сигурност за „компютърен инцидент.“ Имейл от въпросния адрес е получил дори зам.-министър на електронното управление. Йоловски допълни, че е разпращан и на широка аудитория.
На въпрос дали имейлът на министър Цеков е хакнат, тъй като става въпрос на пръв поглед за правителствения домейн, Йоловски коментира, че
според мен не е имало компрометиране на имейла на министър Цеков. Използвани са някакви технологични решения, но мисля, че вече този проблем е решен.“
По думите му това е поредният случай, който доказва, че няма нито една структура, нито една личност, която да е защитена от киберинцидент.
Всички трябва да сме много внимателни и непрекъснато не само да говорим, но и да прилагаме киберрешения. Това е новото нормално“, допълни Йоловски.
Той допълни, че оттук нататък няма да става по-добре и такива инциденти ще бъдат ежедневие. По думите му ние, като общество, трябва да се научим как да се справяме с тях и да бъдем много по-устойчиви.
Много е малка вероятността министър да изпрати имейл на друго лице, което е извън министерството. Винаги трябва да си задаваме въпроса дали е възможно това да се случи – може ли наистина министър да ми изпрати на мен имейл? Отговорът е не.“
Сигурност в технологичната надпревара
По време на дискусията министър Йоловски заяви, че европейските регулации по отношение на изкуствения интелект са напът, но България трябва да има специфични регулации в тази област. По думите му за да разберем нуждата от регулация, трябва да разберем какво ни носи тази технология.
Тя променя нас, ние я създаваме, но ни променя като хора, работници, мениджъри, управителите. Изкуственият интелект ще бъде навсякъде много скоро, тъй като се развива много бързо в момента.“
Министърът допълни, че няма нужда да регулираме технологиите, а тяхното използване по определен начин. Най-важното нещо, според него, е да оценим баланса между конкурентноспособност, развитие на технологията, но и да гарантираме основните права на всички хора. Той напомни, че много хора се страхуват, че ще изгубят работата си заради изкуствения интелект.
Може би бизнесите ще се почувстват заплашени. Трябва да говорим за отговорен изкуствен интелект.“
По отношения на пропагандата и дезинформацията, разпространяваща се в социалните мрежи, Йоловски заяви, че „когато започнем да говорим за модерация на социалните мрежи, винаги се появява дебатът дали налагаме ограничения.“
Опитът на Украйна
Йегор Дубински, министър на дигиталната трансформация на Украйна, сподели своя опит по темата с изкуствения интелект и новите технологии. По думите му областите, където се прилага изкуствен интелект, трябва да бъдат под строга регулация.
Трябва не само на софтуерно ниво, но и на хардуерно ниво да имаме защита, защото враговете ще се опитват да създават свои собствени платформи и ще бъде трудно да се справим с това и да се борим.“
Той обясни, че Украйна се опитва да бъде дигитално устойчива и да устоява на атаките на Русия дори на този фронт вече години наред. Дубински коментира, че Москва атакува не само дигиталната инфраструктура, но и базите данни на Украйна.
Трябваше да започнем дигитална миграция на данните, премествайки чувствителната информация към облаците на нашите партньори. Установихме че трябва да въведем интернет методи за дигитална устойчивост. Руснаците се опитват да пресекат нашата комуникация.“
Дубински обясни, че изкуственият интелект е мощен сътрудник и съюзник на Украйна след началото на войната. Благодарение на сателити събират информация, а освен това използват и различни сензори в дроновете, с които разбират къде има руски войски на украинска територия. Той допълни, че много западни компании осигуряват технологии на страната.
Вярвам, че приложението на изкуствения интелект е най-вече на бойното поле, но също така развиваме и технологии, които може да помагат на икономиката. Изучаваме какво се случва и как може да използваме технологиите за икономическо развитие на нашата държава, което вярвам че ще се случи.“