Кабинетът отчете 2 млрд. повече приходи в хазната
Сивата икономика намаляла от 35% на 32%
Към 18 юни 2015 г. мерките, приложени само в Агенция "Митници" и НАП, са допринесли за събирането на над 1,1 млрд. повече номинални приходи спрямо предишната година. Това заяви министърът на финансите Владислав Горанов на форума "Икономика на светло".
Криминализирането на осигурителните вноски също дава своя резултат и към настоящия момент са събрани 12,2% повече вноски или над 300 млн. лв. Най-голям е ръстът на събираемостта на здравните вноски или с 13%, подчерта Горанов. За първите пет месеца на 2015 г. отчетохме подобрение на бюджетната позиция с над 2 млрд. лв. или с 2,5 % от БВП, увери финансовият министър.
Горанов каза още, че за първите 5 месеца на 2015 г. на границата са задържани над 70 хил. л контрабанден спирт, близо 3 т нарязан тютюн и 85 хил. л гориво извън режима, съобщава БГНЕС.
На граничните пропускателни пунктове битката е денонощна. Само на ГКПП "Капитан Андреево" бяха освободени 21 митничари заради лоши практики, припомни Горанов. Според него засилването на автоматичния контрол и премахването на човешкия фактор ще доведе до намаляването на корупционните практики. Така избягване на плащанията в брой ще допринесе за много по-широка приходна база.
"Няма да пестим от инвестициите в автоматичния контрол, защото машините не могат да бъдат корумпирани. След въвеждането на "Капитан Андреево" само за 2 седмици постъпленията от пътни такси се увеличиха 17 пъти", съобщи Горанов.
Той каза още, че МФ подготвя въвеждането на система за мониторинг и контрол на движението на стоките по цялата верига. По този начин, чрез информационни системи, автоматично ще се наблюдава физическото движение на всички стоки. Нови мерки ще бъдат въведени и при контрола на доставките с течни горива. НАП и митниците пък ще имат система за обмен, която ще доведе до по-голяма събираемост на ДДС.
"Въведохме обратно начисляване при доставка на зърнени култури. Резултатът през 2014 г. е 200 млн. лв. повече приходи", каза още Горанов. Настояваме пред ЕК за въвеждането на дерогация на всички доставки в България на стойност над 10 хил. евро. При положително решение ще въведем този механизъм за всички облагаеми доставки в страната, обясни той.
Корупцията и контрабандата са едно и също нещо, каза премиерът Бойко Борисов по време на кръглата маса "За икономика на светло".
Според премиера, при европейските пари има мониторинг от редица институции, докато при контрабандата това отсъства. Борисов подчерта, че за борбата с контрабандата са организирани специализирани екипи и са въведени свързани електронни системи. Контрабандните пари са най-лесните и те създават корупция в цялата системата и във всичките й нива, добави Борисов и припомни данните, изнесени от финансовия министър Владислав Горанов като поясни, че преди увеличаването на събираемостта, тези пари са потъвали в сивия сектор. Той заяви, че именно контрабандистите са срещу държавата и законния бизнес. Борисов даде и редица примери затова как контрабандата подбива цените и конкуренцията.
"Опитахме с мобилни групи по цигарените и алкохолните фабрики – доста пробита система", заяви премиерът и обясни, че като мярка за борба с контрабандата вече работят няколко екипа с представители на различни държавни структури. Въведена е и свързана електронна система.
Борисов се обяви за спад на сивия сектор не с ¼ , а два или три пъти под това ниво. Премиерът се похвали и с това, че България е изключително стабилна държава в региона. "15% повече еврофондове усвояваме Румъния", каза още той. Министър-председателят се похвали и с това, че харчим само от събраните досега пари.
Интензивното ползване на европейски пари води до изсветляване на икономиката, заяви на свой ред вицепремиерът Томислав Дончев. Според него причините за това се крият в това, че адекватното харчене на европейските пари води до по-добро управление. Освен това те са нова намеса на пазара, защото ако искаш да кандидатстваш за обществена поръчка, можеш да участваш, само ако декларираш адекватен оборот.
Ефектът от еврофондовете се удвои и утрои, когато на пазара излязоха много повече европейски пари, каза още Дончев.
За последните няколко години сивият сектор е намалял от 35% до 32%. Това каза председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) Васил Велев по време на кръглата маса.