Кабинетът намали таксите за телекомите с 40%, за да инвестират в 5G мрежи
Транспортният министър Христо Алексиев съобщи, че държавата очаква приходи от 130 млн. лв. от продажбата на честотите
Служебният кабинет гласува противоречиво решение за намаление с 40% на еднократната такса, която телекомите плащат на държавата за честоти. Въпросните такси се събират от Комисията за регулиране на съобщенията (КРС) по Закона за електронните съобщения. Правителството се съгласява да получи по-малко средства в бюджета от частните компании, но да стимулира да инвестират повече в иновации и в разгръщане на новото поколение мобилни мрежи (5G).
Решението бе критикувано от Омбудсмана на България Диана Ковачева още при неговото обществено обсъждане, тъй като според нея телекомите вдигат цените на услугите си за гражданите, а в същото време кабинетът им намалява тарифите.
Днес транспортният министър Христо Алексиев побърза да обясни, че
очакваните еднократни приходи за 2023 г. са близо 130 млн. лв., а ежегодните такси, които ще се плащат от мобилните оператори, ще са в размер на близо 8 млн. лв.“
По думите му мобилните оператори ще имат по-голям интерес да усвоят спектъра в обхвати 700 MHz и 800 MHz, който до този момент не е използван за граждански нужди и за който не са получавани приходи. Министерството на транспорта и съобщенията и Министерството на отбраната, както и други заинтересовани институции, работят за освобождаване на военните честоти и предоставянето им за граждански нужди от почти 20 години.
Вече бяха проведени успешни тестове за съвместно ползване на честотите от военновъздушните сили и предприятията, предоставящи електронни съобщителни мрежи и услуги.
След обществено обсъждане, Комисията за регулиране на съобщенията предложи промени в размера на таксите, които отчитат състоянието на пазара, необходимостта от стимулиране развитието на 5G мрежи и насърчаване на инвестициите и иновациите“, посочват още от транспортното министерство.
Единичната цена на MHz бе 120 хил. лв., като това число вече е заменена от 72 хил. лв., става ясно от документацията, качена за обществено обсъждане. Тази информация не се съобщава нито в съобщението на правителствената пресслужба, нито в това на Министерство на транспорта.
В съобщението на Министерския съвет се посочва, че изменението е свързано и с изпълнение на Реформа 2: Ефективно използване на радиочестотния спектър от Плана за възстановяване и устойчивост, което ще гарантира плащанията. България трябва да приключи процедурите по предоставянето за ползване на радиочестотен спектър в обхвати 700 MHz и 800 MHz, от което зависи ускореното разгръщане и надграждане на 5G мрежите. Страната ни е една от последните в Европа, където този обхват не се използва все още за предоставяне на мобилни услуги от пето поколение.