Кабинетът очаква загуба за милиарди, ако България не вземе газа от „Газпром“
Енергийният министър изложи нова порция мотиви защо трябва да се подновят преговорите с руския държавен газов гигант
Служебният кабинет все повече доближава България обратно към „Газпром“, като в четвъртък изложи нов мотив за необходимостта от завоя. Министрите на енергетиката и на отбраната – Росен Христов и Димитър Стоянов – очертаха очакванията си, че страната ни я грози загуба при потенциален арбитраж с „Газпром Експорт“, респективно и ощетяване на бюджета с около милиард лева.
Договорът на България с руския държавен гигант е за 3 млрд. куб. м газ и задължение за използване и заплащане на поне 80% от въпросния обем по клаузата take or pay. До решението на „Газпром“ да спре подаването на газ към страната в края на април са потребени едва 1 млрд. куб. м. Това според двамата министри означава, че трябва да платим за още 2.4 млрд. куб. м.
Ако не се възползваме от останалото количество, вероятно ще отидем на арбитраж с потенциална възможност да загубим 7-8-9 цифрена сума. Това е нещо, което държавата най-малко иска сега“, коментира Росен Христов.
Военният министър бе по-конкретен и посочи сумата от 1 млрд. долара, която според него България ще трябва да плати на „Газпром“ при арбитражно дело.
Имаме договор, който ако не изпълним, дължим милиарди. От друга страна, по него можем да получим газ, който е един от най-евтините, който може да се намери. И ние поставяме под въпрос дали да го използваме, или не“, заяви енергийният министър.
По отношение на арбитража, неведнъж бившите управляващи в лицето на Кирил Петков и Асен Василев изтъкваха, че в арбитражно дело България е по-вероятно да спечели, тъй като „Газпром“ промени едностранно договора с нови изисквания за плащането. Според Христов обаче това не е съществено условие за спечелване на дело и затова редица други европейски страни като Австрия и Германия са се съобразили с изискванията на Русия.
По думите му до преговори с руснаците все пак няма да се стига, ако се намери по-добра алтернатива. Той напомни, че се търсят източници от Турция и Саудитска Арабия.
Христов апелира да не се смесва икономиката с политиката, защото така „нещата стават толкова по-зле за крайния потребител“.
Припомняме, че само преди дни служебният кабинет събра представители на бизнеса и синдикатите и ги попита каква трябва да е пределната цена на газа, която потребителите могат да си позволят. При отговор от 250 лв. за мегаватчас министърът описа като „неизбежно“ подновяването на разговорите с „Газпром“.
Газовата връзка
По повод строежа на интерконектора, който трябва да бъде готов най-късно до 7 септември, за да позволи доставка на повишено количество газ от Азербайджан от октомври, енергийният министър вижда „силна мобилизация и по-добра координация“ между екипите на компанията-възложител ICGB и строителя Avax, от една страна, и Министерството на регионалното развитие и благоустройството, от друга.
Все още има доста работа да се свърши. За момента няма изоставане от графика. Нещата вървят по план. Следващата седмица има доста задачи. Има работа с местните власти за сертифициране на локални пътища, водопроводи, канавки“, уточни министърът.