Кабинетът одобри узаконяването на незаконни строежи
Промени в Закона за устройство на територията ще амнистират и строителството на „Хемус“
Публични държавни или общински инфраструктурни обекти, които нямат пълния набор строителна документация, но отговарят на техническите норми, ще бъдат узаконени. Поправките в Закона за устройство на територията бяха приети от Министерския съвет и ще засегнат големите строителни обекти, сред които лотове от магистрала „Хемус“, основни ремонти на пътища, правени по договори за текущо поддържане, както и укрепване на свлачища и ремонт на язовири.
Припомняме, че законопроектът бе предложен за обществено обсъждане в края на октомври. Според него незаконните строежи, които бяха тема на служебни кабинети и редовния „Петков“, няма да подлежат на премахване и забрана за ползване.
Тези обекти освен че са държавна или общинска собственост, по естеството си са с предназначение за трайно задоволяване на обществени нужди. Голяма част от тях представляват национални обекти и/или обекти с национално значение, както и обекти с първостепенно общинско значение, се посочва правителственото прессъобщение.
Най-големият проблем са инхаус договорите, по които се строят лотове от „Хемус“ и скоростния път Видин – Ботевград. При тях държавното дружество „Автомагистрали“ е превъзлагало дейностите на трети фирми, но под прикритието на договори за наем на техника и доставка на материали.
През последните месеци регионалният министър Андрей Цеков търси начин и да индексира въпросните договори, тъй като строителите под прикритие претендират за стопанска непоносимост. Индексацията ще мине с гласуването на Бюджет 2024 г. и залага 30-процентово поскъпване на магистралата.
Заложеният механизъм в законопроекта ще е приложим за транспортната техническа инфраструктура и съоръженията към нея (мостове, тунели, надлези, подлези, прелези и др.); преносните (довеждащите и отвеждащите) проводи (мрежи) и съоръженията към тях в неурегулирана и урегулирана територия; разпределителните проводи и разпределителните устройства и съоръженията към тях (трансформаторни постове, електрически подстанции, пречиствателни станции за питейни и отпадъчни води, понижителни и разпределителни станции и др.), включително присъединителните проводи към сградните инсталации и общите средства за измерване; хидромелиоративните преносни (довеждащите и отвеждащите) проводи (мрежи) и съоръженията към тях и хидромелиоративните строежи, изградени за предпазване от вредното въздействие на водите; хидротехнически съоръжения и прилежащите им съоръжения.
Предстои разглеждането на законопроекта и от Народното събрание.