Как малката Швейцария победи главоломно високата инфлация
Силният швейцарски франк и контролът върху цените са някои от факторите, които са помогнали на икономиката на страната
Тъй като много страни по света се борят упорито с високата инфлация, покачването на цените е далеч по-малко драматично в Швейцария - малката планинска нация в Западна Европа. Инфлацията в Швейцария достигна 29-годишен връх от 3.5% през 2022 г. Въпреки че все още е висока според швейцарските стандарти, тя е доста под двуцифрените нива на други развити икономики, като САЩ (9.1%), Обединеното кралство (11.1 %) и еврозоната (10.6%), пише CNBC.
Мисля, че усещат инфлацията повече в чужбина, отколкото тук, в Швейцария. Майка ми живее в Берлин и винаги ми казва, че всичко е станало много скъпо“, каза купувач от Цюрих.
Но кои са факторите, които помогнаха на Швейцария да се спаси от необузданата инфлация?
Швейцария е една от най-богатите страни в света с БВП на глава от населението, който изпреварва този на други големи икономики, като САЩ, Япония и Германия. Освен това е дом на някои от най-богатите хора в света, със средно притежание от 696 604 долара на човек. Швейцарските градове Цюрих и Женева се задържаха стабилно сред 10-те най-скъпи градове в света миналата година, според Economist Intelligence Unit, въпреки че инфлацията увеличи разходите за живот в други скъпи места, като Сингапур и Ню Йорк.
В резултат на това швейцарските граждани обикновено са по-малко засегнати от покачването на цените, тъй като те са склонни да харчат по-малка част от доходите си за основни неща като храна и настаняване.
Тъй като хората средно са доста богати, делът на храната в общия бюджет на домакинствата не е толкова голям, колкото може би в други страни“, каза Тобиас Страуман, професор по икономическа история в университета в Цюрих.
„Имаме и неравенство, разбира се. Но от международна гледна точка смятам, че имаме много добре функционираща социална политика“, допълни той.
Стабилността на швейцарския франк
Друга причина за относителната ценова стабилност в Швейцария произтича от силния швейцарски франк. Валутата на страната стабилно се засили, повишавайки стойността си, за да достигне паритет (изравняване) спрямо еврото през 2022 г. Докато много валути се сринаха спрямо поскъпващия щатски долар, швейцарският франк се задържа стабилен на фона на нестабилността в Европа.
Това до голяма степен се дължи на статута му на валута „убежище“ или защитен актив. Швейцарският франк е силно подкрепен от голям резерв от злато, облигации и финансови активи, които помагат на Швейцарската национална банка да гарантира стабилността на валутата по време на нестабилност.
Това е от полза и за Швейцария, икономика, силно зависима от международната търговия.
Внос и износ
Швейцария внася стоки и услуги на стойност около 302 млрд. долара всяка година, по-голямата част от които идват от съседни страни от ЕС. По-силният швейцарски франк осигурява ефективна отстъпка за този внос.
Междувременно Швейцария изнася близо 305 млрд. долара годишно - до голяма степен включващи стоки и услуги с по-висока стойност, като часовници и фармацевтични продукти, които са по-малко податливи на колебания в цените, отколкото масово произвежданите стоки с нисък марж.
Устойчиво захранване с енергия
Швейцария също е по-малко изложена на някои от външните фактори, които тласнаха цените нагоре през 2022 г., като войната на Русия в Украйна. Дом на планинска топография и повече от 1500 езера, Швейцария е по-малко зависима от вноса на петрол и газ, отколкото някои от европейските си съседи, като водноелектричеството играе важна роля в енергийните доставки.
Швейцарските енергийни доставчици са до голяма степен публична собственост, което означава, че те са по-малко изложени на нестабилност на пазара заради по-строгото регулиране на цените.
В края на 2022 г. цените на енергията в Швейцария се повишиха със скорост от 16.2% — под нивата, пред които са изправени големи партньори като Германия (25%), Холандия (30%), Обединеното кралство (52.3%) и Италия (64.7%). Енергийният регулатор на страната сега очаква цените да се повишат с още 27% през 2023 г. , като средната сметка за енергия на домакинството ще надхвърли 1215 швейцарски франка (1238 долара).
Контрол върху цените на стоки и услуги
Наред с енергията, Швейцария също има строг контрол върху цените на стоките и услугите, което също ги прави по-малко податливи на колебания, предизвикани от инфлацията. От основните продукти, използвани за измерване на инфлацията в еврозоната, включително храна, жилища и транспорт, почти една трета (30%) са обект на регулиране на цените в Швейцария — повече, отколкото във всяка друга европейска страна.
Цените на храните в Швейцария се повишиха с годишен темп от 4.0% през декември миналата година, в сравнение с 11.9% в САЩ, 16.9% във Великобритания и 19.8% в Германия.
Високите мита върху определен внос на селскостопански продукти също означават, че местно произведените храни, като мляко и сирене, са с преференциални цени и са по-малко засегнати от движенията на световните хранителни пазари. Това, от своя страна, спомогна за стимулиране на икономиката на страната.
Опитваме се да купуваме възможно най-много регионални продукти. В дългосрочен план искаме да имаме работеща, функционираща местна индустрия“, заяви Жан-Клод Хюбер, управител на хотел Piz Buin Klosters в източната част на Швейцария.
Инфлацията под 2% до 2024 г.
Това не означава, че швейцарските потребители са напълно имунизирани срещу скорошните скокове на цените. Местните отбелязват относително покачване на цените на жилищата под наем, както и на някои хранителни продукти.
Въпреки това Швейцарската национална банка заяви през декември, че прогнозира инфлацията да спадне до средно 2.4% през 2023 г., преди да достигне 1.8% през 2024 г. Това би било под целта на банката от 2%. Все пак анализатори казаха, че това едва ли ще навреди на икономиката.
Уникалният икономически пейзаж на Швейцария се формира от десетилетия и за повечето страни е трудно да се възпроизведе. Швейцарската политика на обменния курс, например, не може да бъде отразена от по-широката еврозона, като се имат предвид различните икономики.