Как Париж се превърна в град за пешеходци?
Във френската столица намалиха с впечатляващите 40% броя на колите в града, както и замърсяването на въздуха с 45 на сто
Само в разстояние на десет години Париж успя да постигне промяна, за която други градове могат само да мечтаят. Във френската столица намалиха с впечатляващите 40% броя на колите в града, както и замърсяването на въздуха с 45 на сто. Промяната обаче не се случва за една нощ – тя е резултат от целенасочени, съзнателни и съгласувани действия от страна на властите на града и жителите му, пише сайтът ESGnews.bg.
Град на велосипедисти и пешеходци
Париж е известен като Града на любовта и светлините, но постепенно печели и още една титла – град на пешеходци и велосипедисти. В последното десетилетие френската столица направи безопасността по улиците си един от големите си приоритети.
Публикация на кмета на града Ан Идалго в LinkedIn показва, че за десет години колите в Париж са намалели с 40%, докато велосипедните алеи са се увеличи до 1120 км. Всичко това е довело до подобрение на качеството на въздуха с 45%.
Пешеходците са с предимство
В борбата си срещу климатичните промени Париж постави пешеходците на челно място. Амбициозната градска инициатива Street Code цели промяна на транспортните навици на местните хора и туристите. Парижани приеха положително тази промяна, като се възползват активно от по-екологичните начини за придвижване.
900 км повече велосипедни алеи
През 2001 г. в Париж е имало 200 км колоездачни алеи, а днес те вече са над пет пъти повече. По този начин градът бавно се превръща в рай за любителите на велосипедите.
Без автомобили по улиците с училища
Градът положи големи усилия, за да освободи зоните около училищата от коли. Това, освен по-безопасна среда за децата, означава и доста по-чист въздух.
Подобрени мерки за безопасност
Безопасността на всеки парижанин, независимо дали е дете или възрастен гражданин, е основен приоритет в новия транспортен план на града. През последните години в Париж бяха разширени тротоарите, подобриха се звуковите сигнали за пресичащите пешеходци, увеличиха се и пътеките за хората с увредено зрение. Редица семинари през годините бяха проведени и по темата за безопасност при карането на колело от децата.
Мерките вече дават резултат
Само за десетилетие в Париж отчитат с 45% по-добро качество на въздуха. Това означава както намаляване на въглеродния отпечатък, така и подобрено качество на живот за парижани.
Всяка стъпка има значение
Трансформацията на Париж показва силата на колективната промяна, която започва с малки стъпки. Независимо къде живеете, вие също можете да помогнете за подобряване на качеството на въздуха.
Може да изберете колелото през автомобила, да ходите повече пеша или да подкрепите местните екологични инициативи. Не забравяйте, че всяка стъпка към устойчив живот, която предприемате днес, помага за оформянето на по-здравословно и по-екологично бъдеще за всички.