Какво е COP28 в Дубай и защо е важно?
Защо провеждането на събитието именно там е противоречиво?
Световните лидери се срещат, за да обсъдят справянето с изменението на климата на голяма среща на върха на ООН в Дубай. Една от темите ще е годината на екстремни метеорологични явления, в които бяха счупени много климатични рекорди.
Какво е COP28 и къде се намира?
COP28 е 28-ата годишна среща на ООН за климата, на която правителствата ще обсъждат как да ограничат и да се подготвят за бъдещи климатични промени.
Срещата на върха се провежда в Дубай, Обединените арабски емирства (ОАЕ), от 30 ноември до 12 декември 2023 г.
Какво означава COP?
COP означава „Конференция на страните“, където „страните“ са тези, подписали първоначалното споразумение на ООН за климата през 1992 г.
Защо провеждането на COP28 в Дубай е противоречиво?
ОАЕ е една от 10-те най-големи производителки на петрол в света.
Главният изпълнителен директор на държавната петролна компания Султан ал Джабер беше назначен за президент на преговорите на COP28. Петролът - подобно на газа и въглищата - е изкопаемо гориво. Това са основните причини за изменението на климата, защото отделят затоплящи планетата парникови газове като въглероден диоксид, когато се изгарят за енергия.
Петролната компания на Джабер планира да разшири производствения си капацитет.
Документи, изтекли до BBC, предполагат, че ОАЕ са планирали да използват ролята си на домакин за сключване на петролни и газови сделки.
Защо COP28 е важен?
Надеждата е, че COP28 ще спомогне за поддържане на целта за ограничаване на дългосрочното повишаване на глобалната температура до 1.5 C. Това беше договорено от близо 200 държави в Париж през 2015 г.
Целта от 1.5 C е от решаващо значение за избягване на най-вредните въздействия от изменението на климата, според климатичния орган на ООН, Междуправителствената група по изменение на климата (IPCC).
Дългосрочното затопляне в момента възлиза на около 1.1 C или 1.2 C в сравнение с прединдустриалните времена - периодът преди хората да започнат да изгарят изкопаеми горива в такъв мащаб.
Въпреки това, последните оценки показват, че в момента светът е на път за около 2.4 C до 2.7 C затопляне до 2100 г., въпреки че точните числа не са сигурни.
В резултат на това прозорецът за поддържане на границата от 1.5 C в обсега "бързо се стеснява", казва ООН.
Какво ще се обсъжда на COP28?
Освен напредъка към съществуващите цели на Париж, COP28 ще се концентрира върху:
ускоряване на преминаването към чисти енергийни източници, за „намаляване“ на емисиите на парникови газове преди 2030 г.
предоставяне на пари за действия в областта на климата от по-богатите към по-бедните страни и работа по нова сделка за развиващите се нации с акцент върху природата и хората
Ще има и тематични дни по въпроси като здраве, финанси, храна и природа.
Кой идва на COP28?
Поканени са около 200 правителства.
Президентът на САЩ Джо Байдън и Си Дзинпин на Китай не се очаква да присъстват, но и двете страни ще имат представители. Българрският президент Румен Радев също участва в срещата.
Премиерът на Обединеното кралство Риши Сунак ще участва, а Бъкингамският дворец потвърди , че крал Чарлз също ще присъства. Той произнася и встъпителна реч пред делегатите на 1 декември.
Папа Франциск отмени планираното си посещение поради заболяване.
Екологични благотворителни организации, обществени групи, мозъчни тръстове, фирми и религиозни групи също ще вземат участие.
Ще има ли споразумение за изкопаемите горива?
Вероятно ще има разногласия относно бъдещето на „неотслабените“ изкопаеми горива – въглища, нефт и газ, които се изгарят без технологии за улавяне на техните емисии.
Джабер призова за „поетапно намаляване“ на употребата им, което означава намаляване с течение на времето, но не и пълно прекратяване. Въпреки това се очаква ЕС и други групи да настояват за пълно „преустановяване“.
Борците за климата посочват, че ограничаването на споразуменията до „неотслабени“ изкопаеми горива би позволило известно производство да продължи. Те казват, че няма гаранция, че улавянето на емисиите ще работи в мащаб.
Вече има много повече изкопаеми горива, които се произвеждат или са в процес на изграждане, отколкото биха могли да бъдат изгорени, ако светът иска да ограничи затоплянето до 1.5 C, според скорошен доклад на Програмата на ООН за околната среда, пише BBC.