Какво се случва с „Вагнер“ след смъртта на Пригожин?
В страните, в които групата на Пригожин оперира чрез официално споразумение с Москва, анализаторите не очакват много промени – засега
Ден преди самолетната катастрофа, в която загина шефът на наемническата групировка „Вагнер“ Евгений Пригожин, руски официален представител посети Либия, за да увери съюзниците, че бойците от групата ще останат в страната, но под контрола на Москва.
На среща в Бенгази, във вторник, руският заместник-министър на отбраната Юнус-Бек Евкуров заяви пред командващия източната част на Либия Халифа Хафтар, че силите на „Вагнер“ ще докладват на нов командир, пише Reuters.
Няма никакви индикации, че двете събития са нещо повече от случайно съвпадение, но все пак посещението на Евкуров „подсказва, че – ако има нещо друго – руският отпечатък в Либия може да се задълбочи и разшири, а не да се свие“, коментира пред информационната агенция изследователят на Либия Джалел Харчауи от Royal United Services Institute.
Военната среща, която последва прекратения бунт на Пригожин и силите на „Вагнер“ срещу руския президент Владимир Путин през юни, е знак, че Москва не смята да се откаже от глобалната мрежа, която наемническата група изгради през годините.
Сега, когато Пригожин се смята за мъртъв, съдбата на сложната, доходоносна мрежа от военни и търговски операции, която той и организацията му създадоха за Русия в Европа, Близкия изток и Африка, виси на косъм.
Промени
В страните, в които групата на Пригожин оперира чрез официално споразумение с Москва, анализаторите не очакват много промени – засега.
В Либия между 2019 и 2020 г. до 2000 наемници на „Вагнер“ са помагали на фракцията на Хафтар в настъплението ѝ към Триполи до прекратяването на огъня и са охранявали военни и петролни обекти според независими анализатори и Human Rights Watch.
Тъй като Русия няма официална военна роля в Либия и не може да се намеси пряко, без да наруши оръжейното ембарго на ООН, участието ѝ там все пак ще трябва да продължи да се реализира чрез „Вагнер“ или някоя друга подобна организация, казва Харчауи.
Политическият съветник на президента на ЦАР Фаустин-Аршан Туадера Фиделе Гуанджика пък описва смъртта на Пригожин като "голяма тъга", тъй като неговите хора са "помогнали за спасяването на демокрацията", помагайки на правителството в гражданската война.
Но тъй като „Вагнер“ е бил там по силата на споразумение на държавно ниво с Русия, „нищо няма да повлияе на присъствието на неговите инструктори“, добавя той. Пригожин е "мъртъв лидер, но ние можем да го заменим", акцентира Гуанджика.
Все пак несигурността създава рискове в Африка, смята политическият анализатор от Буркина Фасо Усман Паре:
Вече можем да си представим оперативните трудности, с които групата може да се сблъска сега, и е излишно да казваме, че ще има последици за африканските държави, в които тя присъства“.