Какво става с цените на газа? Предстои спад, а след това нестабилност
Европа успя да се подсигури за зимата, но предизвикателствата тепърва предстоят
Goldman Sachs прогнозира 30% спад на цените на природния газ в Европа през идните месеци благодарение на временното преодоляване на проблемите с доставките, пише CNBC.
Нидерландският бенчмарк TTF във вторник се търгуваше при около 120 евро за мегаватчас, но според Goldman Sachs предстои той да падне до 85 евро за мегаватчас през първото тримесечие на 2023 г. Това би отбелязало значителна промяна спрямо нивата, наблюдавани през август, когато руската инвазия в Украйна и последвалият натиск върху енергийния микс на Стария континент тласнаха цените до исторически нива от над 340 евро за мегаватчас.
Скорошното охлаждане на цените на газа се дължи на няколко фактора: газовите хранилища в Европа са запълнени преди зимния сезон; температурите тази есен бяха по-меки от очакваното, отлагайки момента на засилено потребление; и има свръхпредлагане на втечнен природен газ (LNG).
Според последните доклади около 60 кораба са в изчакване да разтоварят своя LNG товар в Европа. Някои от тези пратки бяха закупени през лятото и тъкмо пристигат. Това се случва на фона на почти запълнените капацитети – по последните данни, събрани от индустриалната група Gas Infrastructure Europe, нивата на съхранение в Европа достигат 94%.
Въпреки оптимизма за по-ниските цени на газа в близко бъдеще, което може да облекчи част от кризата с разходите за живот, има голям натиск върху европейските лидери да осигурят доставки в средносрочен план.
Нашият екип за суровини прогнозира допълнителен спад до 85 евро през първото тримесечие, преди рязко да се повиши през следващото лято, тъй като нивата на съхранение се възстановяват“, казаха анализаторите на Goldman Sachs в изследователската бележка. Техните прогнози сочат скок на цените до малко под 250 евро за мегаватчас до края на юли.
Цените на природния газ се очаква да се повишат след първите три месеца на 2023 г. поради няколко фактора.
Фатих Бирол, изпълнителен директор на Международната енергийна агенция, каза пред CNBC в петък, че много малко количество нов LNG ще излезе на пазара през следващата година. „Ако китайската икономика се възстанови, през следващата година вносът на LNG в Китай може също да се увеличи, заедно с Европа“, каза той.
Китай беше най-големият вносител на LNG в света през 2021 г., според Администрацията за енергийна информация на САЩ. Въпреки това, поради стриктната си политика срещу COVID-19, китайската икономика трябваше да се справи с редица блокирания, които попречиха на растежа. Всяка промяна в този политически подход би увеличила търсенето на втечнен природен газ и би повишила цените и за европейските купувачи.
Освен това съхранението на газ беше подпомогнато от руските доставки, които ЕС се опитваше да намали. Дори Ксавие Бетел, министър-председателят на Люксембург, страна от ЕС, призна през октомври, че хранилището е пълно с руски газ. Оттогава руските доставки са сериозно разтърсени, като целта на Европа е напълно да се освободи от руските изкопаеми горива.
„Разбира се, че сме на много по-добро място, отколкото бяхме преди няколко месеца“, каза Мигел Стилуел д’Андраде, главният изпълнителен директор на португалската фирма за комунални услуги EDP.
Но трябва да очакваме много нестабилност занапред.“