12 кандидати искат да консултират газовата връзка с Гърция
Поръчката е ключова за проекта и беше спирана няколко пъти
Общо 12 компании и консорциуми са подали оферти в обществената поръчка за избор на инженер-консултант за изграждане на междусистемната връзка Гърция – България (IGB). Това става ясно от съобщение на проектната компания ICGB.
Прогнозната стойност на обществената поръчка е 8.45 млн. евро без ДДС.
В процедурата оферти са подали следните участници: Обединение „МГВ Консултант“, Обединение TECHINT – COMPAGNIA TECNICA INTERNAZIONALE S.p.A. & TECHFEM S.p.A., Enereco S.p.A., TECHNIP ITALY DIREZIONE LAVORI S.p.A., консорциум C&M-Asprofos-S Energy-Miks, ДЗЗД "Консулт Еврогаз", консорциум „РИНА“. ILF Beratende Ingenieure GmbH, консорциум „ТИБЕИ“ , "Ти енд Ти Системи" СРЛ, обединение "ВН газопровод Гърция-България" ДЗЗД и обединение "ДжейВИ Интерконектор 2018".
Припомняме, че срокът, в който кандидатите да консултират проекта можеха да подават оферти се удължаваше два пъти. Първият път причината беше, че ICGB продължи срока за кандидатстване с мотива, че е получила много заявления с искане за удължаване на срока. Вторият път две български фирми - „Вини България“ АД и „Некст Инвест“ ЕООД, подадоха срещу търга в Комисия за защита на конкуренцията (КЗК). Това забави избора на фирма за ключова обществена поръчка на проекта с няколко месеца.
Ангажиментът на инженер-консултанта включва оказване на съдействие на възложителя за реализацията на проекта по време на строителството до момента на пускане на газопровода в експлоатация, както и управление на всички свързани с проекта основни договори - включително договора за доставка на линейни тръби и договора за възлагане на работното проектиране, строителството и доставки.
Възлагането на обществената поръчка за избор на инженер-консултант е ключов етап от реализацията на проекта, тъй като е една от последните стъпки преди стартиране на строителните дейности.
Изпълнителният директор на ICGB от българска страна Теодора Георгиева приветства всички участници в процедурата и припомни важността на ролята на инженер-консултанта за осъществяването на проекта. „Това е дейност, ключова за управлението и контрола на реализацията на IGB във фазата на подготовка и изпълнение на строителния процес“, заяви тя преди началото на публичното заседание.
Проектната компания и нейните акционери ще създадат всички необходими условия за провеждане на прозрачна, обективна и недискриминационна процедура в условията на честна и лоялна конкуренция.
Проектът за изграждане на междусистемната връзка Гърция–България е ключов за изпълнение на целите, свързани с диверсификация на енергийните доставки. Връзката ще осигури достъп до Южния газов коридор, чрез който страната ни и регионът на Югоизточна Европа ще получават природен газ от Каспийския регион, съществуващи и бъдещи терминали за втечнен природен газ и други. Междусистемната газова връзка е стратегическа и за реализирането на концепцията за изграждане на газоразпределителен център в България. Интерконекторът Гърция-България е определен за един от проектите от общ интерес за Европейския съюз.