Категорична победа на ГЕРБ-СДС над „Промяната“
Седем партии влизат в 48-ото НС, показват предварителните данни
ГЕРБ-СДС взе категорична победа над доскорошните управляващи от „Продължаваме промяната“. А в 48-ото Народно събрание влизат седем партии. Това показва екзитополът в края на изборния ден.
След устойчива ерозия в доверието за партията на Кирил Петков и Асен Василев през последните месеци, формацията, водена от Бойко Борисов, събра 25.5% от вота на избирателите, според „Алфа Рисърч“. За ПП са гласували 19.9%, поставяйки я много по-близо до третия в класирането – ДПС, за който гласуваха 14.4% от хората.
Четвърто място, според предварителния екзитпол, избирателите отредиха на БСП, за която бюлетина пуснаха 10.2%. Пети са „Възраждане“ с 10% от вота, не оправдавайки смелите прогнози за по-силно представяне и влизане в челната тройка. Все пак разликата с левицата е минимална.
На шесто място българските граждани поставиха „Демократична България“, която привлече доверието на 7.9% от гласувалите.
По-несигурно е бъдещето на „Има такъв народ“, за която вота си са дали 4.2%. Едва официалните резултати през идните дни ще потвърдят дали партията на шоумена Слави Трифонов ще влезе и в 48-я парламент.
Под 4-процентната бариера остава новосформираната от Стефан Янев „Български възход“. За партията на бившия служебен премиер и бивш редовен министър в кабинета „Петков“ за гласували 32.9%. Както и „Изправи се, България“ на Мая Манолова и ВМРО – съответно с 1.1% и 0.9% от вота.
Сходни са и резултатите от екзитпола на „Маркет линкс“ – с леки различия в процентно отношение, но при същата подредба на първите седем партии, които се очертава да влязат в новия парламент.
В битката за вота на българите се впуснаха 22 партии и 6 коалиции. Избирателната активност според екзитпола на „Алфа Рисърч“ е 37.1%, а според този на „Маркет линкс“ – 31.5%. И двете числа са по-ниски от изборите през ноември, когато гласуваха 40% от имащите право на глас.
Сходната с предния вот избирателна активност показва, че политиците не са успели да привлекат вниманието и доверието на вече умореното от избори общество. Анализаторите отбелязват, че вялата кампания не е отговорила на очакванията за същински дебат по наболелите за хората проблеми и визията за решаването на тежките кризи от последните няколко години.
Днешният предсрочен вот за Народно събрание бе четвъртият за изминалата година и половина. Перспективите за съставяне на стабилен кабинет остават противоречиви и по-скоро мрачни. Политолози и социолози прогнозират
още от същото“ и кратък живот на 48-я парламент.